21 Септември, 2023
0.0461

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Објавено во: Балкан 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Соединетите Американски Држави (САД) и Европската Унија (ЕУ) ѝ се закануваат на Приштина, да ги исполни барањата на Србите или ќе има последици.

Тие ѝ порачаа на Приштина да попушти во спорот со Србите на северот на Косово или ќе се соочи со последици. 

Насилства имаше откако косовските власти во општинските згради насилно инсталираа  градоначалници Албанци, со помош на полициски специјалци. Градоначалниците Албанци се избрани со излезност од само 3,5 отсто откако Србите ги бојкотираа локалните избори.

Американскиот претставник за Западниот Балкан Габриел Ескобар кажа дека Косово мора да им даде поголема автономија на општините со мнозинско српско население доколку сака да се приближи до членство во ЕУ и НАТО.

Вашингтон минатата недела го откажа учеството на Косово во воени вежби предводени од САД. За косовските власти ова е нефер. Но, Косово може да се соочи со серија казнени мерки. Србите бараат да се формира Заедница на српски општини и косовските специјалци да се повлечат од северот. 

Албанскиот премиер Еди Рама вели дека треба да се распишат избори на северот на Косово. Тој до францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, доставил нацрт документ за Заедницата на српски општини. Со неговиот предлог се запознаени и претседателот на Советот на Европа, Шарл Мишел, како и американската страна. Србите често се мета на напади на Косово. 

foto freepik.com/Kajikom

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИ МЕСТА ВО СРБИЈА: Од речиси 3 милиони работници, ИТ и занаетчиите во предност

ЕВЕ КОИ СЕ НАЈПЛАТЕНИТЕ РАБОТНИ МЕСТА ВО СРБИЈА: Од речиси 3 милиони работници, ИТ и занаетчиите во предност