23 Јуни, 2024
0.0246

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

Објавено во: Балкан 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

И Косово останува без лекари. Повеќе од 10.000 здравствени работници од Косово работат во Германија. Институтот ГАП објави бројки кои го покажуваат трендот на заминување на лекари и медицински работници за 2019-2023 година.

Лани бројот на здравствени работници од Косово вработени во Германија изнесувал 9.091, што е за 1.000 повеќе од 2022 година, пренесе Бета.

Како што пишуваат приштинските медиуми, трендот на заминување на лекари и медицински сестри од Косово продолжува и натаму.  Одлив има и од другите балкански земји. Неодамна српските медиуми пишуваа дека романските лекари имаат драстично повисоки плати од српските колеги. 

foto freepik.com/bristekjegor

Можеби ќе ве интересира

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Србија доби воз со кој од Белград до Скопје ќе се патува два часа

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Истрага дали навистина климатизерите го оставија регионот без струја

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми