23 Мај, 2019
0.0188

Косово прогласи ден на жалост за смрт на американски претседател

Објавено во: Балкан 05 Декември, 2018

Косово прогласи ден на жалост и денеска ќе тагува за смртта на починатиот американски претседател Џорџ Буш Постариот. Ден на жалост истовремено е означен и во САД.

Претседателот Хашим Тачи ја донесе оваа одлука во знак на почит и жал кон „неговиот придонес за слободата и државноста на Косово“.

Косовското знаме е спуштено на половина копје на сите државни објекти. 

Џорџ Буш Постариот почина на 30 ноември на 94-годишна возраст.. Тој беше 43-ти претседател на земјата, од 1989 до 1993 година.


Можеби ќе ве интересира

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

„Вашингтон пост“: ЕУ излажа, а владите и народите во регионот се бесни

НЕВЕРОЈАТЕН СКОК ВО РЕГИОНОТ: Квадрат чини 5.000 евра

НЕВЕРОЈАТЕН СКОК ВО РЕГИОНОТ: Квадрат чини 5.000 евра

ДОШЛЕ ПО РАБОТА: Се создаде бразилска колонија во регионот?

ДОШЛЕ ПО РАБОТА: Се создаде бразилска колонија во регионот?

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците

Илир Мета објасни дали е потребно обединување на Албанците

(ВИДЕО) Борисов го извози Ципрас во џип: Го поздравија населението каде што ќе поминува интерконекторот за гас

(ВИДЕО) Борисов го извози Ципрас во џип: Го поздравија населението каде што ќе поминува интерконекторот за гас

АКО ЛЕТУВАТЕ ВО ЦРНА ГОРА: Ова се цените на лежалка, кафе, брза храна

АКО ЛЕТУВАТЕ ВО ЦРНА ГОРА: Ова се цените на лежалка, кафе, брза храна

Два силни земјотреси на Балканот

Два силни земјотреси на Балканот

Опасен криминалец се крие во соседството

Опасен криминалец се крие во соседството

За 16 месеци исчезнале над 400 деца

За 16 месеци исчезнале над 400 деца