21 Септември, 2021
0.0259

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Објавено во: Македонија 28 Јули, 2021

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик што денеска ги предложија пратеници од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Претходно тој објави дека предлог-законот им стигнал на мејл на пратениците во 14.45 часот, материјал од речиси 80 страници текст, во 15.50 часот почнала пленарната седница, а потоа била закажана Комисија за политички систем.

„Комисијата за политички систем е одложена на неодредено време“, соопшти пратеникот и претседател на партијата, Димитар Апасиев.

Претседателката на Комисијата, Соња Мираковска пак за МИА изјавила дека за измените се поднесени 500 амандмани. Главна  причина да се прекине работата на Комисијата, вели биле поднесените амандмани и потребата да се средат материјалите, но и да се остави повеќе простор за изјаснување на пратениците по упатените забелешки.

Малите партии застануваат против предлогот на поголемите парламентарните партии да се воведе изборен праг од 3 отсто од запишаните гласачи за влез на советници во општиниските совети и 2 отсто од гласачите за поднесување на независни  кандидатури.

Можеби ќе ве интересира

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи