20 Октомври, 2018
0.3315
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Лила: Татко ми единствено ми замеруваше за двата разводи

Објавено во: Стил 12 Август, 2018Беше горд што сум факултетски образована и што си го остварив сонот. Беше моја ѕвезда водилка, човек за пример, столбот во семејството, вели популарната водителка Лила Стојановска која за „Женски магазин“ одлучи првпат јавно да проговори за смртта на нејзиниот татко Милан кој почина пред три и пол години од канцер.

Болеста му била доцна дијагностицирана во поодмината фаза, иако бил дисциплиниран пациент кој редовно одел на лекар.

- Сѐ се случуваше неочекувано брзо. Кога го изгубивме ми требаше време да се соземам. И денес ми е тешко да зборувам. Времето поминува, но болката не се намалува. Сѐ е исто само се навикнуваш. Татко ми секогаш ни нагласуваше дека здравјето е најважно. Баш го сакаше животот – раскажува Стојановка.

За нејзиниот родител таа зборува во суперлативи. Функционирале како најдобри другари, најмногу им се радувала на заедничките прошетки, бил остар и директен, но секогаш реален во излагањата.

-Беше среќен  кога обожавателите ќе ме застанат на улица да ме гушнат и да се сликаат. Единственото нешто за кое ми замери се моите два развода. Немаше конзервативни сфаќања, туку едноставно сакаше да се заштитам себе си.Во секој случај беше моја голема поддршка. Тој беше онаа машка фигура која одигра важна улога во растењето на син ми Филип. Имаше огромно влијание во тој дел, за многу мои ситуации имаше разбирање и решение – открива водителката.

„Татко ми беше среќен  кога обожавателите ќе ме застанат на улица да ме гушнат и да се сликаат. Единственото нешто за кое ми замери се моите два развода“, открива Лила 

Заштитното лице на многу македонски брендови и домаќинка на телевизиското гејм-шоу „Сѐ или нешто“ токму пред смртта на татка си вистински почувствувала на своја кожа колку е сурова јавната професија.

-Речиси три месеци од болница одев директно на снимање. Останав насмеана пред камерите и во моментите кога знаев дека веќе ништо нема да биде исто во мојот живот. Пред натпреварувачите во студиото не покажував никаква емоција и секоја епизода од квизот ја одработив професионално до крај. Тоа не го умее секој – завршува Лила.


Можеби ќе ве интересира

Зошто родителите треба да ти бидат најдобри пријатели?

Зошто родителите треба да ти бидат најдобри пријатели?

Исцелител на најголемиот филмски фестивал во Латинска Америка

Исцелител на најголемиот филмски фестивал во Латинска Америка

Велевска објасни зошто му даде втора шанса на сопругот кој го обвини за семејно насилство

Велевска објасни зошто му даде втора шанса на сопругот кој го обвини за семејно насилство

ПРЕД ОГЛЕДАЛО со Татјана Стојановска: Вежбањето комплетно ме промени

ПРЕД ОГЛЕДАЛО со Татјана Стојановска: Вежбањето комплетно ме промени

Утринско Франк кафе со Ана Бунтеска: Хедонизам наместо будење

Утринско Франк кафе со Ана Бунтеска: Хедонизам наместо будење

Ќе носам комбинезон место венчаница: Нина Јанева денеска се мажи

Ќе носам комбинезон место венчаница: Нина Јанева денеска се мажи

ЗБОГУМ НА ЧОКОЛАДАТА И ПИВОТО: Нема повеќе да постојат

ЗБОГУМ НА ЧОКОЛАДАТА И ПИВОТО: Нема повеќе да постојат

15 работи што можеби не сте ги знаеле за Лионел Меси

15 работи што можеби не сте ги знаеле за Лионел Меси

ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ: Овие ѕвезди ќе настапат на концертот на 2 ноември

ВО ЧЕСТ НА ТОШЕ: Овие ѕвезди ќе настапат на концертот на 2 ноември