22 Февруари, 2024
0.0245

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

Објавено во: Балкан, Свет 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Ако го прашате Филип Галековиќ, дрвото е прво. Но, не само затоа што е сопственик на компанија за преработка на дрво, туку и затоа што бизнисот со кој се занимава пред сите ја чувствува претстојната рецесија. Затоа што нарачките паѓаат, пишува Пословни.хр.

„Првенствено, од почетокот на годината почна со Германија, се прошири во остатокот од Европа, а сега веќе се чувствува, се осмелувам да кажам и во остатокот од светот“, коментира Филип Галековиќ.

Компанијата на Филип околу 80 отсто од приходите остварува од извоз, па нарачката буквално е преполовена, пишува Дневник.хр.

„Па, над 50 проценти. Над 50 отсто пад“, откри тој.

Изворот на проблемот е во Германија, каде хрватскиот паркет и мебелот се популарен избор за градба. Но, изградбата запре.

„Кога ќе ја погледнеме историјата на Германија во последните педесет години, ова е можеби најсериозната криза во нивната градежна индустрија“, објасни Хрвоје Стојиќ, главен економист на ХУП.

Од влезот во Европската унија, растот на извозот на стоки, вклучително и дрвените производи, е главниот фактор за економскиот раст. Не повеќе.

„Во структурата на БДП, учеството на извозот на стоки падна за 20,4 отсто. Значи, тоа е вистински предупредувачки знак“, изјави извршната директорка на HUP, Ирена Вебер.

И за падот на приходите да не го загрози бизнисот, преработувачите на дрво веќе почнаа со отпуштања. Секоја трета компанија веќе го намали бројот на вработени. Некои и до 20 проценти.

„Во Банија вработуваме 120 луѓе и сега судбината на целата компанија станува неизвесна, особено што сме единствени во Банија во радиус од 50-60 километри, така што ситуацијата е многу неизвесна“, рече Галековиќ.

Околу 18.000 работници работат во дрвната индустрија во Хрватска. Доколку не дојде до ненадејна промена на пазарот, тој број ќе биде значително помал напролет.


Можеби ќе ве интересира

МЛАДА УКРАИНКА ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО КОСОВО: Полицијата го забележала телото на автопатот кој води до македонската граница

МЛАДА УКРАИНКА ПРОНАЈДЕНА МРТВА ВО КОСОВО: Полицијата го забележала телото на автопатот кој води до македонската граница

АКО СТЕ ГИ КУПИЛЕ ОВИЕ ДВА ПРОИЗВОДИ ОД СРПСКИ „ЛИДЛ“ НЕ ГИ КОНСУМИРАЈТЕ: Компанијата ги повлекува од продажба и од Хрватска

АКО СТЕ ГИ КУПИЛЕ ОВИЕ ДВА ПРОИЗВОДИ ОД СРПСКИ „ЛИДЛ“ НЕ ГИ КОНСУМИРАЈТЕ: Компанијата ги повлекува од продажба и од Хрватска

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

РЕГИОНОТ ПРЕД ГОЛЕМА БУРА, НА УДАР СЕ БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА, ЦРНА ГОРА И АЛБАНИЈА: Дали бурата ќе дојде во Македонија?

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

ВЕЌЕ БАРААТ РАБОТНИЦИ ЗА ЛЕТНАТА СЕЗОНА ВО РЕГИОНОТ: Собарките, келнерите и готвачите можат да заработат и до 2.500 евра!

ЖИТЕЛКА НА ПАРАЌИН ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА НА БОЦА: Tерасата спроти мојата не постоеше и видовме тело на жена на земја

ЖИТЕЛКА НА ПАРАЌИН ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА НА БОЦА: Tерасата спроти мојата не постоеше и видовме тело на жена на земја

ВУЧИЌ: На дневна основа околу 100.000 луѓе се изразуваат на најнавредлив можен начин кон мене

ВУЧИЌ: На дневна основа околу 100.000 луѓе се изразуваат на најнавредлив можен начин кон мене

СРБИ СЕ ВРАЌААТ ВО ТАТКОВИНАТА ОД ГЕРМАНИЈА И ШВАЈЦАРИЈА - Вучиќ ги кажа бројките колку си дошле дома во последните 100 дена

СРБИ СЕ ВРАЌААТ ВО ТАТКОВИНАТА ОД ГЕРМАНИЈА И ШВАЈЦАРИЈА - Вучиќ ги кажа бројките колку си дошле дома во последните 100 дена

АВИОНОТ КОЈ УЧЕСТВУВАШЕ ВО ИНЦИДЕНТОТ ЌЕ БИДЕ РАСХОДОВАН - после раскинувањето на соработката авионите на „Маратон“ заминуваат од Белград

АВИОНОТ КОЈ УЧЕСТВУВАШЕ ВО ИНЦИДЕНТОТ ЌЕ БИДЕ РАСХОДОВАН - после раскинувањето на соработката авионите на „Маратон“ заминуваат од Белград

ЛОВЦИ НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Заработуваат со наоѓање работници, а за тоа земаат надомест и повисока од бруто плата на еден работник

ЛОВЦИ НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Заработуваат со наоѓање работници, а за тоа земаат надомест и повисока од бруто плата на еден работник