03 Октомври, 2023
0.0277

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

Објавено во: Балкан 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Страшниот случај во кој таткото Урош Пашајлиќ со години ја држел затворена во својот стан својата малолетна ќерка (8) ја потресе цела Србија, а додека белградската полиција трага по него, порталот Нова.рс ја пронајде мајката на девојчето.

Мајката на девојчето, чие име и презиме нема да се открие, за порталот Нова.рс изјавила дека е убедена дека Урош не го злоставувал нивното дете.

„Тој е феноменален татко, сè беше збркано од таа кучка и секташка. Урош не е таков. Тој е добар татко. Неодамна го видов моето дете преку видео повик и не сум го видела лично одамна. Кога ја видов, не беше во бањата. Мојата ќерка е подобро со нејзиниот татко“, вели потресената жена, додавајќи дека знаејќи дека нејзиното дете е пронајдено гладно и запоставено, во најмала рака, постојано се тресе и плаче.

Инаку, белградската полиција интензивно трага по Пашајлиќ, а претходно денеска објави и негова фотографија со апел да се јават сите кои имаат информации за неговата локација.

„Припадниците на МВР трагаат по Урош Пашајлиќ (38) од Белград поради сомнение за сторени кривични дела семејно насилство, запуштање и злоупотреба на малолетно лице и повреда на семејните обврски. Ги замолуваме граѓаните доколку го препознаат од фотографијата или имаат некаква информација за неговото движење, да ја известат полицијата на телефонскиот број 192 или 011/2751-630“, соопштија од полицијата.

За потсетување, дежурниот заменик јавен обвинител на Првото основно јавно обвинителство во Белград од полициски службеници бил известен дека во полициската станица Палилула дошла Ивана Л.(47) и пријавила насилство од нејзиниот невенчан сопруг Урош Пашајлиќ (37), кој и нанел видливи физички повреди.

Заменик-јавниот обвинител дал наредба полициските службеници насилно да влезат во станот поради приведување на таткото, бидејќи никој не ја отворил вратата. Тој не бил во станот, но пронајдено е 8-годишно девојче, кое веднаш било испратено на лекарски прегледи и сместено во Домот за незгрижени деца, од каде е префрлена во детската клиника на дополнителни детални прегледи, бидејќи било констатирано дека детето е неухрането и запоставено.

„Таа никогаш не видела лекар, никогаш не видела сонце“

Како што претходно изјавија извори од белградските медиуми, несреќното дете никогаш не излегло од станот.

„Девојката никогаш не била на лекар на преглед, ниту тргнала на училиште, ниту излегла надвор. Соседите воопшто не го виделе детето. Пронајдена е свиткана во када, дезориентирана, неухранета... И ја пружиле потребната медицинска нега и била префрлена во прифатилиште, па животот не и е во опасност. Покрај тоа, имаше наводи дека мајката на детето се појавувала околу станот на Звездара. Тие наводи не беа потврдени, мајката е осудена, законското старателство и е одземено, зависничка е, и беше одземена можноста да му биде „мајка“ на детето, па властите не ја бараа, ниту мислам дека ќе ја бараат. Чекаме да биде уапсен“, вели соговорникот од истрагата за овој случај.

Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот