17 Октомври, 2018
0.3496
    ALK 8000.71    0.34%     CEVI 1000    0%     GRNT 800    0.4%     KMB 5084.59    1.69%     KVAS 14056    0%     MPT 45557    1.24%     MTUR 4700    0%     OHB 6349.93    0.96%     OKTA 4700    3.82%     PPIV 45000    0%     RMDEN17 96.1    0%     RZLE 20    0%     RZLV 61    1.67%     RZUS 117    2.47%     STB 1120    1.82%     STBP 1100    1.85%     STIL 127.57    0.45%     TETE 2200    0%     TNB 14294.42    2.1%     TTK 1164.45    1.13%

Македонците ги снемува: Зголемен број на новороденчиња од други националности

Објавено во: Македонија 10 Август, 2018

Демографите предупредуваат дека „белата чума“ може да доведе до комплетна промена на структурата на населението во Македонија, објави Телеграф. рс.

„Бела чума“ значи намалување на популацијата, поради раст на морталитетот во однос на наталитетот. Во Македонија од година во година расте бројот на новороденчиња од албанска, ромска и турска националност, а само минатата година разликата меѓу македонските новороденчиња и оние од друга националност беше 654 деца.

„Македонското население просечно годишно се намалува за 3. 000 до 3. 500 жители, а кај другите етнички заедници е зголемен од 5. 000 до 6. 000. Етничките разлики се очигледни, а со тоа лесно се доаѓа до заклучок што ќе се случи во Македонија на долг рок. Македонија мора да преземе одредени мерки и да го спречи иселувањето на населението, особено младите, кои се иднината на оваа држава“, изјави Дончо Герасимовски.

Веќе две децении има континуиран пад на македонското население. Според тврдењето на Герасимовски, наталитетот може да се поправи доколку Македонците имаат повеќе од две деца. 

Фото: АП/Танјуг

Можеби ќе ве интересира

Преспанскиот договор му пресуди: Коѕијас даде оставка

Преспанскиот договор му пресуди: Коѕијас даде оставка

Владата не е информирана за затворањето на „Македонско село“

Владата не е информирана за затворањето на „Македонско село“

Нова стратегија: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да дискутираат?

Нова стратегија: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да дискутираат?

Никола Димитров: Предлозите на Панчо Минов вредат да се разгледаат

Никола Димитров: Предлозите на Панчо Минов вредат да се разгледаат

Обвинителството го гони Тони Михајловски за закана со убиство

Обвинителството го гони Тони Михајловски за закана со убиство

Уште 35 пратеници за збор па гласање за уставни измени

Уште 35 пратеници за збор па гласање за уставни измени

Комплексот Македонско село става клуч на вратите

Комплексот Македонско село става клуч на вратите

Мал број пријавени за да вдомат куче-скитник, нивните „права“ се бранат само на Фејсбук

Мал број пријавени за да вдомат куче-скитник, нивните „права“ се бранат само на Фејсбук

За прв пат во Македонија четиривалентна вакцина која е најнова и висококвалитетна и заштитува од четири видови на инфлуенца

За прв пат во Македонија четиривалентна вакцина која е најнова и висококвалитетна и заштитува од четири видови на инфлуенца