18 Јули, 2024
0.0250

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

Објавено во: Свет 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Од 1 јуни Германија одобри доаѓање на двојно повеќе работници од Западен Балкан во споредба со претходните години. Се поставува прашањето кој под какви услови и бенефиции може да оди на работа во Германија, но и какви последици ќе има тоа за економијата на регионот.

Слаѓан Крстиќ, еден од работниците од Србија, веќе четири години живее во Германија. Како што вели, во таа земја дошол поради подобра заработка и услови за работа.

„Сега сето тоа малку се рекламира преку мапата на можности за на полесен начин да се привлечат квалификувани работници“, рече Марковиќ и додаде дека најголем дел од неквалификуваните работници се оние кои немаат дипломи или имаат дипломи од некои курсеви. но дека има и такви што завршиле средно образование.

Но, со овој закон, на грбот на работниците паѓа нова обврска, која досега беше обврска на амбасадата, а тоа е добивање на работна дозвола.

„Сега амбасадата не го прави тоа што го правеше порано, дека го бара тоа одобрение по поднесувањето на барањето, но сега во нашиот случај, ние како агенција бараме одобрение, го добиваме тоа одобрение и потоа на некој начин. речиси одобрената виза се предава на амбасадата каде што имаат помалку работа“, рече Марковиќ.

Со олеснување на амбасадата, доаѓа и удвојување на квотата на работници од Западен Балкан кои ќе добијат виза за работа во Германија - од 25.000 работници годишно на 50.000.

Тодо Терзиќ од НАЛЕД за Euronews Србија изјави дека работната сила е неопходна не само за Германија, туку и за цела Европа, туку и за Србија.

„Заминав по подобра пензија, имам уште 15 години до пензија. Овде е полесно, платите се подобри, а приходите подобри“, изјави Крстиќ, кој е вработен како возач на камион во Германија, за Еуроњуз Србија.

Тој рече дека лесно нашол работа во Германија бидејќи, додава, таа земја плаче за странска работна сила.

Со тоа се потврдува, како што изјави Крстиќ, дека имал само еден услов за да почне да работи во Германија – да сака да работи, а за тоа не требало ни да го знае јазикот.

Што има ново

Новина во германскиот закон е воведувањето карти за среќа кои функционираат со доделување поени на работниците според различни критериуми, како што се јазични вештини, работно искуство и возраст.

Картата на шансата постоеше и порано на некој начин, но на поинаков начин, изјави за Еуроњуз Србија Горан Марковиќ од агенцијата „Евро траг“.

Тој вели дека Германија има повеќе од 80 милиони жители, а има постојана потреба од увоз на работна сила.

„Гледаме дека пазарот е таков што бара нови работници, нови профили на работници. Значи, не беа само работни места, некои едноставни градежни работи, туку и некои работни места поврзани со компјутерски техники, дигитални техники. ИТ секторот, инженерството и градежништвото Значи, тотално нови работни места и нормално големи потреби“, рече Терзиќ.

Поедноставените шеми за ангажирање работници во Германија, вели Терзиќ, се тренд и во Европа, но Германците отидоа чекор понатаму и од 1 јуни преку оваа шема нудат одредени привилегии за вработените, односно за оние кои имаат искуство. а поедноставена е и диплома во ИТ и градежништвото и добивање на работна дозвола за професионални возачи.

„Тоа се работни места кои се многу барани и она што го кажува пазарот - дефинитивно ќе има се повеќе и повеќе потреби за овие работници“, додава тој.

Еуроњуз.рс

Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите