26 Јануари, 2021
0.0178

Маж се самоуби со бомба во Петриња

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2021

Маж се разнел со бомба во хрватскиот град Петриња, кој при крајот на декември лани беше погоден од силен земјотрес од 6.2 степени. 

56-годишен маж утрово извршил самоубиство со активирање на експлозивна направа, потврди сисачко-мославинската полиција. На местото на настанот излегла екипа на полицијата која ќе ги утврди сите околности од настанот, кажал за Хина, портпаролот на тамошната полиција, Дарио Качмарчик.

„Овие подрачја се трауматизирани, ова е единствената судбина која дава порака. Психолошката помош доаѓа, а прашање е колку ќе биде тоа доволно. Жал ми е, мое сочувство за фамилијата“, изјави градоначалникот на Петриња, Даринко Думбовиќ.

Поголем дел од градот е во урнатини по разорниот земјотрес кој ја погоди Хрватска на 29 декември при што загинаа осум луѓе. Има пријавени штети во повеќе од 37 илјади објекти, од кои досега 2.200 се прогласени за непоправливи. Повеќе слаби земјотреси денеска се регистрирани во Хрватска. 

Луѓето во околината на Петриња спијат во автомобили или контејнери откако силниотземјотрес им ги оштети куќите. 

Тој силен потрес го почувствуваа и жителите на БиХ. 

Можеби ќе ве интересира

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња