19 Август, 2018
0.3211
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Македонија

Објавено во: Македонија 20 Февруари, 2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ  24 вечерва изјави дека партијата нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија. 

Тој рече дека тие не дискутираат за идентитетските одредници. 

„Ниту ние ќе дозволиме да бидеме оправдување за неуспехот на некого ниту пак ќе бидеме дел од решение коешто нема да одговори на интересите на Република Македонија“ - рече Мицкоски.

Тој вели дека владините претставници постојано ги менуваат своите изјави и даваат различни ставови во врска со овој процес. Смета дека тоа го прави и самиот премиер Зоран Заев.

Мицкоски прашува ова ли е тој живот, кој го ветуваа на граѓаните и кажа дека му е жал за притворените за 27 април, посебно за оние кои имаат малолетни деца како Жаклина Пешевска, Крсто Муксоки и други. 

Можеби ќе ве интересира

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

(ГАЛЕРИЈА) Отворен ден за граѓаните на Воениот стадион во Градскиот парк по повод Денот на АРМ

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

СЕ СУДРИЛЕ ВО ВОЗДУХ: Еве ги деталите за загинатите параглајдеристи кај Крушево

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Заев до АРМ: На вашите униформи е највредниот орден - поканата за НАТО

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Како загинаа двајцата параглајдеристи во познатото Крушево?

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот

Муареми: Македонија има функционери кои се вплеткани во криминални случаи и го „цицале“ буџетот