20 Март, 2023
0.0268

Милановиќ за испраќање хрватски хеликоптери во Украина: „Тоа води до МАСОВНО КРВОПРОЛЕВАЊЕ“

Објавено во: Балкан 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска повторно ја критикуваше хрватската влада за одлуката да испрати хеликоптери во Украина и посочи дека тоа води до продолжување на војната и масовно крвопролевање.

- Овие хеликоптери што беа испратени во Украина, тоа е одлука на владата, тоа води до масовно крвопролевање и масовна смрт и продолжување на војната - изјави Милановиќ на новинарите.

Тој рече дека тие хеликоптери не се загуба за хрватското воздухопловство.

- Не ветуваат и нивните ресурси се при крај. Не ни требаат во тој број. Имавме премногу хеликоптери со огромен капацитет за потребите на мала земја и мала армија. Американските што ги купуваме се брутално скапи, на нив се прават незамисливи профити - рече Милановиќ.

Тој истакна дека Владата на Хрватска може да прави што сака кога е во прашање опремата, но кога е во прашање персоналот, вели тој, не може бидејќи тој е врховен командант, објавија хрватските медиуми.

Милановиќ ова го изјави по одбележувањето на 30-годишнината од основањето на Матица на хрватските синдикати, одговарајќи на новинарско прашање да ја коментира одлуката на Словачка да испрати борбени авиони од типот МиГ во Украина.

Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора