22 Септември, 2019
0.0157

Морина нема поим зошто Македонија му го земала британскиот пасош

Објавено во: Балкан 18 Август, 2019

Поранешниот припадник на ОВК Томор Морина изјавил дека не знае зошто властите во Македонија го задржале неговиот британски пасош.

-Ми ја задржаа патната исправа, таму остана британскиот пасош. Сега чекам. Немам ништо со Македонија, тоа ќе го решам преку британската амбасада во Приштина или преку адвокат во Скопје-рекол Морина во разговор за косовскиот портал КосоваПреш.

Тој пред три недели е уапсен на Блаце по потерница на Интерпол. Србија го гони за воени злосторства против цивили на КиМ во период од 1998 до 1999 година.

Врховниот суд во Македонија го одби барањето за екстрадиција на Морина на Србија со образложение дека тој е државјанин на Косово, држава која е признаена од нашата земја и државјанин на Велика Британија, и дека делата за кои Србија го терети се направени на територија на КиМ.

Морина бил дел од ОБК и учествувал во многу битки, но последната за него била битката на Кошара, при што се преселил во Британија.

Можеби ќе ве интересира

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

Ден по страшниот земјотрес во Драч: Се сруши таванот, не можев да стигнам до децата

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

(ВИДЕО+ФОТО) По земјотресите во Албанија, оштетени згради, но и голем број повредени лица

(ВИДЕО+ФОТО) По земјотресите во Албанија, оштетени згради, но и голем број повредени лица

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Силен земјотрес во Албанија: Се затресе и Македонија

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Вучиќ на средба со Меркел, на нејзина иницијатива

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

Вучиќ: Апелирам да се смират тензиите во БиХ, конфликтот би значел крај за сите нас

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

(ВИДЕО) ПОПЛАВА ВО ГРЦИЈА: Снимките покажуваат дека е алармантно

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

ПОТОП ВО СОЛУН: Улиците и куќите под вода, возачи заробени

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција

(ВИДЕО) Радев се сретна со бугарските историчари: Ако не гарантирате промена на ставот кај Македонците, Бугарија ќе изгради нова позиција