18 Март, 2019
0.2471
    ALK 8333.36    -0.2%     GRNT 829    0%     KMB 5700    -0.01%     MERM 2100    2.04%     MPT 52028.57    -0.18%     MTUR 5100    0.02%     REPL 76000    0.66%     STB 1199    -0.08%     TKVS 5384.38    0.64%

Мудра приказна: Не откривај си ја душата пред сите!

Објавено во: Стил 19 Февруари, 2019

Една млада, убава девојка отишла кај еден мудрец целата облеана со солзи.

- Што да правам? - 

го прашала со солзи - секогаш се обидувам да се однесувам добро со луѓето, да не повредувам никого, помагам со што можам. Но често, наместо благодарност и почит, добивам навреди и иронични насмевки. Дури и некои луѓе се отворено непријателски настроени кон мене. За ништо не сум виновна а толку нефер и навреди добивам! Посоветувајте ме што да правам!

Мудрецот ја погледнал со насмевка и ѝ ирекол:

-Соблечи ја облеката и оди во градот така!

- Ти си луд ?!

- Еве гледаш, ли! - мудрецот се насмевнал повторно. - За да го покажеш голото тело на луѓето се срамиш. Зошто тогаш одиш во светот со гола душа? Таа е отворена како оваа врата. Секој кој сака, влегува во твојот живот и ги гледа твоите достоинства како одраз на сопствените пороци. Така тој почнува да се обидува да те навреди, клевети, понижи. Не секој има храброст да признае дека некој е подобар од него.

Погледни ги овие убави цвеќиња! Се грижев за нив многу години и ги наводнував, но никогаш не ги видев нивните пупки, иако уживам во убавината и аромата на секој од нив. Биди како цвет - откривај го своето срце пред луѓето полека и незабележливо.

Погледни кој е достоен да ти биде пријател и да правиш добро за него. Девојко, не фрлај ги твоите бисери пред свињите!


Можеби ќе ве интересира

Харуки Мураками: Срцата на луѓето се како длабоки бунари, никој не знае што има на нивното дно

Харуки Мураками: Срцата на луѓето се како длабоки бунари, никој не знае што има на нивното дно

(ФОТО) На два бала исто облечена: Омилениот фустан на Зорица Заева

(ФОТО) На два бала исто облечена: Омилениот фустан на Зорица Заева

Тамара Кунцулова: „Живееме според правилата кои ќе ни ги наметнат другите“!

Тамара Кунцулова: „Живееме според правилата кои ќе ни ги наметнат другите“!

Сакај ме поинаку

Сакај ме поинаку

Кога пее заборава на сѐ што ја мачи: Дени Жерновска знае дека само со упорност се стасува до ѕвездите

Кога пее заборава на сѐ што ја мачи: Дени Жерновска знае дека само со упорност се стасува до ѕвездите

Насмевката на покојниот сопруг секогаш ќе ме грее: Интервју со Сања Долежал

Насмевката на покојниот сопруг секогаш ќе ме грее: Интервју со Сања Долежал

(ФОТО) Ирена Спировска со дечкото на Виенски бал

(ФОТО) Ирена Спировска со дечкото на Виенски бал

(ГАЛЕРИЈА) Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

(ГАЛЕРИЈА) Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

Ако Владо може да има десет девојки, можеш и ти: Романтичен славенички концерт на Јаневски

Ако Владо може да има десет девојки, можеш и ти: Романтичен славенички концерт на Јаневски