29 Ноември, 2021
0.0220

НА СЕКОЈ ЧАС ДОАЃА КОВИД ПОЗИТИВНО ДЕТЕ - тешко е во ковид болницата во хрватски Чаковец

Објавено во: Балкан 21 Ноември, 2021

Поради многу тешката состојба во болницата Чаковец, Хрватска, Министерството за здравство испрати 10-тина здравствени работници да и помогнат на установата. Посетите се забранети, болницата е пренасочена кон лекување на пациенти со КОВИД кои сè уште пристигнуваат, а бројот на кревети се намалуваат. И лекарите и медицинските сестри се без енергија, особено во педијатријата каде има многу заразени деца.

На Одделението за педијатрија Чаковец доаѓаат бројни родители со бебиња и деца. Симптомите се претежно слични деновиве - треска, кашлица, отежнато дишење.

„Секој час доаѓа дете кое е позитивно на Ковид. Треба да одлучиме дали ќе останат на лекување или ќе ги пуштаме дома“, изјави Игор Шеговиќ, педијатар и директор на Жупаниската болница Чаковец.

За жал, кај некои деца клиничката слика е тешка, па се згрижуваат во посебни простории во кои се влегува од тераса. Сликата е тажна, сведочеше медицинската сестра Кристина Јакопиќ.

Но, нема избор - пациентите со КОВИД мора да бидат згрижени. Во Чаковец моментално ги има 120. За жал нивниот број незапирливо расте.

Извор: ХРТ

Можеби ќе ве интересира

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Во силно невреме во Истанбул загинаа 4 лица, а 38 се повредени

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Над половина метар снег ја парализираше Словенија

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

Дали децата треба да примат трета доза од вакцината?

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

СИНОЌА ИМАЛО ПЕТ КИЛОМЕТРИ КОЛОНА НА АВТОПАТОТ СТРУМА - по страотната несреќа со македонскиот автобус, сообраќајот се уште не е обновен

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен