13 Август, 2020
0.0210

На северот од Македонија вечерва најзагадено

Објавено во: Македонија 11 Декември, 2019

На северот од земјава вечерва е најзагадено. 

Најзагаден воздух дишат тетовчани, а средно загаден воздух дишат скопјани, кумановци, граѓаните на Кочани, Битола и Струмица. 

Дебар е ниско загаден, а многу ниско загаден воздух дишат жителите на Велес, Кичево, Гостивар и Кавадарци. 

Ако се погледне бројот на ПМ честички во воздухот, на апликацијата Мој воздух, тогаш по Тетово следи Куманово како втор најзагаден град. 

Утрово ситуацијата беше поинаква, високо загадена беше Струмица. 

Критими трпат и земјите во регионот поради аерозагадувањето. Еврокомисијата советува дека воздухот во Софија е опасен за здравјето на луѓето. 

фото Википедија

Можеби ќе ве интересира

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

Талат Џафери свика седница за избор на претседател на Собранието

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Пендаровски утре ќе му го даде мандатот на Заев, а Еуростандард банка ќе оди во стечај

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Женско тело е извадено од водите на реката Пчиња

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кривични за скопјани кои славеле во време на пандемија

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои градови се со најмалку активни случаи?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

Кои скопски општини имаат повеќе од 100 заразени со Ковид -19?

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

ССНМ: Државните институции да обезбедат безбедни услови за новинарите и медиумските работници

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

Филипче: Комисијата за заразни болести смета дека е огромен ризик aко училиштата целосно се отворат

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната

ПОВЕЌЕ ОЗДРАВЕНИ ОД ЗАБОЛЕНИ - 139 нови случаи, охриѓанец ја изгуби битката со короната