18 Јули, 2024
0.0260

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Полицијата во Аргентина се судри во вторникот со антивладините демонстранти пред Конгресот, каде што сенаторите требаше да расправаат за нацрт-законот за владини и економски реформи предложени од слободарскиот претседател Хавиер Милеи.

Екипа на CNN en Español на теренот беше сведок на полицијата како употреби водени топови и солзавец за да ја растера толпата, додека демонстрантите беа видени како фрлаат предмети назад кон полицијата.

Автомобил на ТВ станица е превртен и запален пред да биде изгаснат од пожарникарите.

Засега нема официјални извештаи за повредени, но новинарите на CNNEE беа сведоци на болничари кои им помагаа на повредените.

Демонстранти од различни општествени групи и синдикати се собраа таму за да го изразат своето противење на предложените реформи.

Предлог-законот - кој веќе е одобрен во Домот на пратениците - вклучува прогласување на „јавна вонредна состојба во административни, економски, финансиски и енергетски прашања во период од една година“, со што ќе се делегираат законодавни овластувања во тие области на извршната власт. Филијала без да мора да помине низ Конгресот.


Аргентинскиот Сенат тесно го одобри контроверзниот пакет економски реформи на претседателот Хавиер Милеи, а гласањето се одржа додека демонстрантите и полицијата се судрија пред зградата на Конгресот.

Демонстрантите во Буенос Аирес, кои веруваат дека мерките ќе им наштетат на милиони Аргентинци, фрлаа молотови коктели и остриги, запалија автомобили, а полицијата одговори со водени топови за да ги растера.

Неколку луѓе беа пријавени повредени, а локалните медиуми ги опишаа сцените како „бојно поле“.

Пакетот реформи за заживување на болната економија, предложен од десничарскиот претседател Хавиер Милеи, вклучува прогласување економска вонредна состојба, намалување на пензиите и ограничување на работничките права.

Милеи, економист кој беше избран за претседател во услови на длабока економска криза, сè уште се бори да го задржи падот на земјата.

Годишната инфлација моментално е близу 300 проценти, а повеќе од половина од Аргентинците сега живеат во сиромаштија.

На мерките се спротивставуваат левичарските политички партии, синдикатите и општествените организации.


Гласањето во Сенатот првично беше изедначено 36-36, но предлогот сепак помина, бидејќи спикерот Викторија Виљаруел на крајот го прекина.

„Поради оние луѓе кои страдаат, чекаат и не сакаат да ги видат нивните деца како ја напуштаат земјата, гласам за предлогот“, рече Виљаруел, кој е и потпретседател на Аргентина.

Предлог-законот има 328 членови, кои ќе бидат детално анализирани пред документот да биде целосно одобрен во четврток, 13 јуни.

Потоа ќе се врати во Долниот дом на Конгресот за конечно одобрување.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

ВЕЧЕРВА ВИСТИНСКА ДРАМА ВО ПАРИЗ - АВТОМОБИЛ ВЛЕТАЛ ВО КАФУЛЕ: Еден загинат, шестмина повредени

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

АКО НЕКОЈ ОД ЛЕКАРИТЕ ДОЈДЕ И МИ РЕЧЕ ДЕКА ИМАМ НЕКАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ: Бајден само така ќе се повлече од претседателската трка

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

ФОН ДЕР ЛАЈЕН КРИЕЛА ДОГОВОРИ ЗА НАБАВКА НА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Кандидатурата за втор мандат доби „директен удар“

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

(ВИДЕО) ГОРЕШЕ ШОПИНГ ЦЕТАР ВО КИНА, ЗАГИНАА ШЕСТ ЛУЃЕ: Многумина останаа заробени

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

СНАЈПЕРИСТИ АНАЛИЗИРАА ДЕТАЛИ ЗА АТЕНТАТОТ НА ТРАМП: По четитри дена од инцидентот Тајната служба е под лупа, истрагата трае

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

И ИКЕА ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОД: Ако сте го купиле, не го користете, може да предизвика пожар

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

Путин го пушти автопатот Москва - Санкт Петерсбург во употреба

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

ПО НАПАДОТ, ТРАМП УШТЕ ПОВЕЌЕ СЕ ЗБОГАТИ: Нето богатството рипна за повеќе од милијарда долари

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите

МАСК СЕПАК НЕМА ДА ДАДЕ 45 МИЛИОНИ ДОЛАРИ МЕСЕЧНО ЗА КАМПАЊАТА НА ТРАМП: Експресно ги демантираше наводите