11 Декември, 2023
0.0218

НЕКОГАШ ТВ ЛИЦЕ, ДЕНЕС ПРВА ДАМА: Која е Тама Вучиќ, сопругата на Александар Вучиќ?

Објавено во: Балкан 18 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Откако стана прва дама на Србија, Тамара Вучиќ привлекува големо внимание во јавноста. Таа е во брак со претседателот на Србија, Александар Вучиќ од 2013 година. Сепак, не се знае многу за нејзиниот живот пред да стане г-ѓа Вучиќ.

Тамара Вучиќ, роденото Ѓукановиќ, е родена во Лозница во 1981 година, каде завршила основно и средно училиште. Дошла во Белград да студира, а се запишала на англиски јазик на Филолошкиот факултет.

Но, дипломирала на Факултетот за политички науки. Зборува англиски и француски јазик. За да го надгради своето знаење завршила и Дипломатска академија на МНР. Од 2010 година работи во ова министерство како советник.

Тамара Вучиќ беше ТВ-лице

Она што многумина не го знаат е дека Тамара извесно време се занимавала и со новинарство, а Тамара порано била познато ТВ лице.

Таа денес како прва дама на Србија се посветува на хуманитарната работа. Таа е исклучително посветена на хуманитарните активности, со фокус на благосостојбата на децата и важноста на раниот развој. Тамара ја покрена иницијативата за формирање на Центар за ран детски развој и инклузија под името „Орнамент на светот“. Центарот ќе биде фокусиран на обезбедување на најквалитетна помош на семејствата во однос на рана дијагноза, интервенција и современи терапии.

Посветена на хуманитарна работа

Добитничка е на Плакета за мир на Хуманитарната организација „Наѓи Раул“ од Ниш. Од тогаш до денес многу се променија за првата дама на Србија, но таа исто како и нејзиниот изглед и стил остана верна на себе.

Жена која се образувала, посветено работела на кариерата, денес пред се е мајка на Вукан и сопруга на првиот човек на Србија, а со својата беспрекорна биографија може да биде пример за многу млади жени.

Од Њујорк, преку Киев до Пекинг, Тамара се сретна со Мишел Обама и Меланија Трамп, потоа првите дами на САД, Олена Зеленски, сопругата на претседателот на Украина и првата дама на Кина, Пенг Лијуан. Одржува добри односи и со членовите на благородништвото, па е добредојден гостин на настани организирани од семејството Караѓорѓевиќ.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча