14 Јули, 2020
0.0427

Нела Витошевиќ: Зошто е помалку опасно да работат кладилниците отколку театрите?

Објавено во: Стил 25 Јуни, 2020

Млада е, талентирана и енергична. Подготвена на големи битки. За театарот, за човековото право на уметност и на богат духовен живот. Минатата година во ова време ја режираше големата и масовна претстава „Магбет“ на незјината матична сцена во МНТ. Деновиве, во ова пандемиско време, ја направи интимната онлајн претстава „Илузии“ во продукција на театарот „Wonderland“, основан во 2010 со режисерот Васил Христов, нејзиниот животен и професионален партнер. За настаните што се случија во меѓувреме во театарот и во секојдневието, среде овие новонастанати пандемиски околности, разговараме со режисерката Нела Витошевиќ. 

Целото интервју на Женски магазин

Можеби ќе ве интересира

Пробиотици во бременоста - Зошто на бремените жени им се потребни пробиотици

Пробиотици во бременоста - Зошто на бремените жени им се потребни пробиотици

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Дефинитивно, промена во начинот на облекување ќе има: Интервју со дизајнерката Катарина Лука

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата