23 Ноември, 2020
0.0312

НЕМА ПОТРЕБА ОД ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Пендаровски, Заев и Филипче децидни дека мерките се доволни

Објавено во: Македонија 29 Октомври, 2020

Претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче по состаното на Соивбетот за национална безбедност изјавија дека и покрај огромниот број новозаразени со Ковид-19, нема потреба од прогласување вонредна состојба во земјава, бидејќи имаме функционална Влада која може да носи закони.

-Сега имаме функционално Собрание и нема потреба од тоа. И денес да прогласиме вонредна состојба, нема да го уништиме ковид-19. Вонредната состојба и полицискиот час немаат врска едно со друго. Ако врши работа, еве уште денес да прогласиме вонредна состојба. Армијата може да биде логистичка поддршка секогаш кога треба и тоа е одлука што јас ја потпишувам. Ако треба и Армијата ќе ја ангажираме. За тоа не ни треба вонредна состојба, рече претседателот Пендаровски.

Според минситерот Филипче, целиот здравствен систем од самиот почеток на епидемијата е во вонредна состојба, а таа и реално беше воведувана во земјите, бидејќи пред девет месеци се сметѕаше, како што вели, дека строгите рестрикции ќе може да ја запрат епидемијата.

-Ваков став веќе не држи, мора да се живее со вирусот и рестрикцијата на движење нема да има ефект. Мерките се задолжително носење на маски и забрана за групирање, но да живееме нормално, изјави министерот Филипче.

Премиерот Заев пак смета дека вонредна состојба во земјата се воведува кога треба да все носат навистина брзи одлуки, со појаснување дека вонредна состојба воопшто не е исто што и полициски час и карантин.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев очекува решение со Бугарија, денес имаме 387 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев очекува решение со Бугарија, денес имаме 387 заразени со коронавирусот

Мицкоски образложи зошто треба да се воведе полициски час

Мицкоски образложи зошто треба да се воведе полициски час

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

КОРОНАВИРУС: За 24 часа починаа 35 луѓе

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Се разглобуваат секакви варијанти, вели Заев и се надева дека ќе има решение со Бугарија

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Георгиев за палењето на бугарското знаме: Ова однесување нема да се толерира

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

Вонреден инспекциски надзор во ГОБ „8 Септември“: Утврдено е дека таму се хоспитализирани пациенти на возраст и до 88 години

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

Шилегов: Подготвени 4.000 тони индустриска сол и ангажирани 18 камиони од приватно претпријатие

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен

КОСТОВ ПО СВЕДОШТВО ДЕКА ВО ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ НЕ ПРИМААТ ПОСТАРИ ОД 70 ГОДИНИ: Не гледаме возраст, итно бараме места во другите ковид-центри, никој не е оставен