02 Декември, 2022
0.0239

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Моето дете има 15 години и игра кошарка од својата шеста година, а на 22 ноември беше претепан после тренинг од негов врсник кој долго време го навредуваше и малтретираше него, нашето семејство, а сега го нападна брутално, тврди за Курир.рс, татко на момче од Сурдулица, Србија кое било жртва на насилство.

- Двајцата веќе некое време вежбаат кошарка заедно, а тепачката се случила ненадејно кога ова момче му пришло после тренинг и му ја украло водата. Тогаш почна да му кажува кој е, за што се прави паметен ако дава тројки, што прави ако има добри патики. Син ми му одговорил дека не сака да се расправа и сака да прекине со неговите навреди, но не се откажал. Продолжил да го навредува, а потоа му го фрлил шишето со вода - вели загрижениот татко.

Тој појаснил дека потоа момчето почнал да го навредува синму, велејќи дека татко му е крадец, дека мајка му е готвачка, дека е во клубот преку врски. Кога моето дете се свртело бидејќи не одговарал на навредите и прозивките, силно го удрил од позади и син ми со глава удри во ѕидот, а потоа кога паднал го удри со тупаница во главата. Таткото исто така тврди дека дошле двајца постари тинејџери кои тренирале со нив и го одвоиле насилникот од мојот син.

- Поради овие тешки повреди, моето дете не може да јаде, не може да затвори очи, а денеска го носиме на лекар на преглед поради болест што ја имаше одамна. Моето дете успеа да заздрави, редовно тренира, а сега негов врсник брутално го тепа и малтретира и сето тоа поради љубомора - тврди таткото и додава дека за се е информирана полицијата.

- Полицаецот кој земаше изјави од мене и од татко на друго момче кога виде како изгледа главата на мојот повреден син го праша таткото на момчето што го претепа моето дете какви повреди има неговото дете, а тој без никаков срам одговори: Моето дете има повреди на рацете од удар, на што неговиот син додал дека раката навистина го боли бидејќи толку силно го удрил мојот син - објаснува револтираниот татко.

Не ми се верува дека родител може да каже нешто такво бидејќи со таа реченица покажа дека го поддржува синот и тоа се однесува на другите деца. Јас како родител нема да дозволам ова да заврши без казна, поднесов тужба против родителите, а ангажирав и адвокат.

- Дали некој се грижи што моето дете ја победило епилепсијата благодарение на спортот и терапијата? Дали некој треба да убие дете кое можеби подобро игра - прашува на преволтираниот татко на повреденото момче.

Тој вели дека по заедничкиот кошаркарски тренинг, другото момче во соблекувалната револтирано од поразот, најпрво вербално го нападнало синот, изговорил низа грди зборови, а потоа го удрил.

Од Обвинителството потврдиле дека била пријавена тепачка меѓу две момчиња во која едното го удирало другото. Беше наредено да се направат интервјуа со сите актери, наставникот и да се информираат училишните служби.

Фото: Новости.рс/ Приватна архива

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ