26 Ноември, 2020
0.0207

НОВО ЖАРИШТЕ: Вирусот „коси“ во Бразил

Објавено во: Свет 21 Мај, 2020

Состојбата со коронавирусот е страшна во Бразил. 

Вирусот сее смрт во оваа земја. 

Податоците на Министерството за здравство покажуваат дека за само еден ден, скоро 20.000 луѓе се разболеле во таа земја, а 888 лица починале.

Заболени се 291.579, а бројот на починати е 18.559 луѓе. 

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро го критикуваат за неговиот одговор на епидемијата на вируси. 

Одобрена е употребата на хлорокин, лек против маларија, кој неговиот американски колега Доналд Трамп го промовираше како терапија за вирусот.

Бразил стана новото светско жариште на коронавирусот. 

СЗО веќе ја прогласи цела Латинска Америка за ново жариште на пандемијата.

Претходните денови, во Чиле градните луѓе се судрија со полицијата. Поради карантинот, одредени делови на Сантијаго немаат храна. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

На 60 години почина Диего Марадона

На 60 години почина Диего Марадона

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Се ближи Божиќ - Европа ги олабавува мерките

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Поранешната еврокомесарка Вивијан Рединг го критикува исклучувањето на компаниите од изградбата на 5Г мрежи само врз основа на националноста

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Четвртина од Италијанците веруваат дека коронавирусот е создаден за контрола на луѓето

ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: Четвртина од Италијанците веруваат дека коронавирусот е создаден за контрола на луѓето

Коронавирусот прво се појавил во Европа, па дури потоа во Кина?

Коронавирусот прво се појавил во Европа, па дури потоа во Кина?

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

Ентони Фаучи прогнозира какви размери ќе има вирусот до крајот на годинава

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?

ЗА СИТЕ ШТО ЌЕ САКААТ ДА ЛЕТААТ СО АВИОН - вакцината против ковид ќе биде задолжителна?