08 Август, 2020
0.0171

ОБДУКЦИЈАТА ОТКРИ СЕ ЗА СМРТТА НА ПОЗНАТАТА ДОКТОРКА - еве што се случило кобната ноќ

Објавено во: Балкан 26 Јуни, 2020

Обдукција на телото на д-р Виолета С. А., која имаше 50 години, добро познат пластичен хирург, недвосмислено покажа дека на 14 јуни сами се прободела со нож, во бањата на својот семеен стан во центарот на Белград, пишува српски Курир.

Имено, на нејзините гради биле откриени две плитки дупки, кои биле кобни за неа. Нејзиниот сопруг и син, кои биле во станот во моментот на самоубиството на Виолета, биле сослушани на полиграф, што покажало дека тие немаат никаква врска со смртта на славниот доктор, кој беше основач на приватна клиника за пластична хирургија.

Извор од истрагата потврди дека по завршувањето на обдукцијата на телото, е отстрането секое сомневање дека може да се работи за убиство.

„Физичките повреди во форма на неколку плитки убодни рани во пределот на градниот кош биле фатални и придонеле за многу брза смрт“, се посочува во извештајот на вештакот.

Исто така, нарачани се токсиколошки анализи, кои треба да покажат дали Виолета имала алкохол или други опиети во нејзината крв на судбинскиот ден.

„Во меѓувреме, полицијата ги испрашуваше синот и сопругот на Виолета. Објаснија дека Виолета тајно го однела ножот во бањата на кобниот ден. Бидејќи таа не излегла долго време, тие ја повикале, но таа не одговорила. Тие ја разбиле вратата и ја нашле мртва. Имала крвав нож покрај телото. Тие го кажаа сето ова за време на полиграфскиот преглед, што покажа дека тие ја кажуваат вистината. Покрај тоа, на ножот и на телото на Виолета немало други биолошки траги, а нема што да укаже дека станува збор за кривично дело“, рекол изворот за Курир. 

Патем, јавноста со денови шпекулира за тоа како Виолета имала сила да се прободе во срцето. Сепак, веројатно и помогнало тоа што има широко познавање на анатомијата и точно знаела како да си зададе фатален убод.

Имаше и шпекулации за мотивите за нејзино самоубиство, но само нејзиниот сопруг и син може да знаат нешто за тоа. Претходно, пријателите на Виолета изјавија за Курир дека таа се променила во последните месеци и дека, но очигледно, таа криела од другите што ја мачи.

Да потсетиме, пациентите во болницата на Виолета за козметичка хирургија беа многу познати личности, поп-ѕвезди и модели, затоа што таа беше експерт за операции за зголемување на градите и корекција на лицето.

Фото. Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви