01 Октомври, 2023
0.0385

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Истрагата го идентификуваше eкс бугарскиот премиер Бојко Методиев Борисов како вистински извор на средствата за стекнување на имотот. Ова се тврди во документите доставени од главниот обвинител Иван Гешев во врска со истрагата „Барселонагејт“. Нагло се забрза откако ГЕРБ почна да го поддржува разрешувањето на бугарскиот главен обвинител. Дел од документите најпрвин ги објави сајтот Bivol, а потоа извадоци објави и главниот уредник на Бирд Атанас Чобанов.

„Средствата во наведениот износ не можат да имаат правно потекло, бидејќи Борисов немал имот што би му овозможил да направи таков трошок. Парите за купување на имотот отишле преку фирмата „Тера тур сервис“ ЕООД со која управувала од таткото на лицето Валентин Василев Златев кој е во блиски пријателски односи со Борисов. Во моментот на стекнување на имотот Борисов имал интимна врска со Јовчева со која има дете. Оваа врска Борисов ја негира, но докази е прибран, бидејќи ги негира односите со споменатото лице за да не биде фатен во коруптивни дејствија“, се вели во официјалниот документ на обвинителството, потпишан од обвинителот Стефан Христов од градското обвинителство на Софија, објавен од „Bivol“ .

Станува збор за имот од 2,9 милиони евра во Барселона, стекнат со цел Борислава Јовчева и нејзиното семејство да живеат таму.

Дел од информациите за оваа куќа беа откриени уште во 2016 година во записите за аферата Јаневагејт, а неколку години подоцна, каталонската полиција започна истрага по дојава на BOEC, пренесуваат бугарските медиуми. 

Софиското градско обвинителство бара одземање на имунитетот на Бојко Борисов за да биде истражен како учесник во организирана криминална група со цел „перење пари“. Обвинителството се сомнева дека парите за куќата во Барселона се создадени од корупциски дејствија на лице со висока јавна функција.

Обвинителството испрати барање за правна помош до Турција за откривање на банкарските сметки и имотите на Борислава Јовчева и Беизат Јахја, за кои се вели дека се блиски со Валентин Златев и Бојко Борисов. Обвинителството се сомнева дека Јахја однел 300 милиони лева во Турција и купил луксузен имот за Јовчева по 2015 година.

Bivol и Бирд прецизираат дека немаат документи од обвинителството за да ги докажат тврдењата на обвинителот дека Борисов е „вистинскиот извор на средствата“ и дека „одржувал интимна врска со Јовчева од која има дете. "

Фирмата „Тера тур сервис“ е во сопственост на офшор компанија, но како вистински сопственик во бугарскиот трговски регистар е пријавен Валентин Златев, близок пријател на Борисов. Досега се знаеше дека имотот го купил Александар Чаушев, а тој за медиумите тврдеше дека тоа го направил со свои средства, а не со пари на правно лице по договор за мандат. Чаушев е долгогодишен вработен на Валентин Златев.

Борисов претходно тврдеше дека нема имот во Барселона. 

Можеби ќе ве интересира

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот

СМРТОНОСНАТА ДРОГА „ЗОМБИ“ ПРИСТИГНА ВО РЕГИОНОТ: Предозирања во Хрватска со супстанцата која е 50 пати поопасна од хероинот

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО АНКАРА, ЕДНО ЛИЦЕ СЕ РАЗНЕСЕ, ДРУГИОТ Е НЕУТРАЛИЗИРАН: Има повредени полицајци, цела Турција се крена на нозе

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО АНКАРА, ЕДНО ЛИЦЕ СЕ РАЗНЕСЕ, ДРУГИОТ Е НЕУТРАЛИЗИРАН: Има повредени полицајци, цела Турција се крена на нозе

„ДА МИ СЕ ОТСЕЧЕ РАКАТА ШТО ГЛАСАВ ЗА ТЕБЕ“: Жител на Волос му се развика на градоначалникот, а тој го удри по глава (ВИДЕО)

„ДА МИ СЕ ОТСЕЧЕ РАКАТА ШТО ГЛАСАВ ЗА ТЕБЕ“: Жител на Волос му се развика на градоначалникот, а тој го удри по глава (ВИДЕО)

ТИРАНА СЕ ПОФАЛИ СО РЕКОРДЕН БРОЈ ПАТНИЦИ: Гужви на аеродромот во главниот град на Албанија

ТИРАНА СЕ ПОФАЛИ СО РЕКОРДЕН БРОЈ ПАТНИЦИ: Гужви на аеродромот во главниот град на Албанија

КОСОВО ОНЛАЈН: Косовски полицајци навредувале, пцуеле и претепале тројца млади Срби во Зубин Поток

КОСОВО ОНЛАЈН: Косовски полицајци навредувале, пцуеле и претепале тројца млади Срби во Зубин Поток

(ВИДЕО) СО ТРАКТОРИ И ЛОПАТИ ЧИСТАТ КАЛ: Грчки град по поплавите изгледа како да е бомбардиран

(ВИДЕО) СО ТРАКТОРИ И ЛОПАТИ ЧИСТАТ КАЛ: Грчки град по поплавите изгледа како да е бомбардиран

СРБИЈА НЕ ГО ИСПОРАЧА НА УКРАИНА: Осуден Андреј Наумов од СБУ фатен на македонско - српската граница со пари и накит

СРБИЈА НЕ ГО ИСПОРАЧА НА УКРАИНА: Осуден Андреј Наумов од СБУ фатен на македонско - српската граница со пари и накит