16 Февруари, 2019
0.3524
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Од љубов научив македонски јазик: Средношколка од Белград со молив ги црта Тоше, Каролина и Елена

Објавено во: Стил 13 Октомври, 2018

Пред две години, благодарение на ракометот, првпат го посетив Скопје и запознав прекрасни луѓе. Многу ја засакав вашата земја и одлучив да го научам јазикот, раскажува талентираната Марија Алексиќ

Повеќе од 2.000 луѓе кои ја следат на социјалната мрежа „Инстаграм“ се запознаени со нејзиниот талент. Марија Алексиќ е млад уметник од Србија која црта портрети на познати личности само со молив. Кога ја контактирав пријатно ме изненади нејзиното одлично познавање на македонскиот јазик. Пред две години првпат ја посетила нашата земја, а љубовта кон пријателите што ги запознала овде за неа биле доволен мотив да го научи јазикот. Марија неодамна наполни 18 години. Ученичка е во Школото за дизајн во Белград, трета година на отсекот ликовен техничар. Претходно тренирала карате, но и ракомет кој всушност бил и линкот со нашата земја.

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

А кој ќе ме научи да балансирам?

А кој ќе ме научи да балансирам?

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“