11 Декември, 2018
0.2983
    ALK 8149.06    0.8%     GRNT 810.87    1.36%     KMB 4932.79    2.35%     MPT 46443.88    0.75%     MTUR 4850    -0.58%     MZPU 607    0%     OHB 6545.4    1.52%     PTRS 3075    0%     RMDEN16 97    1.04%     RMDEN17 96.5    0%     RZLV 68    0%     SBT 1802    -7.59%     STB 1278.3    1.18%     STIL 121    0.83%     TEL 295    0%     TNB 13999.97    0%     TTK 1233    -0.91%

Од љубов научив македонски јазик: Средношколка од Белград со молив ги црта Тоше, Каролина и Елена

Објавено во: Стил 13 Октомври, 2018

Пред две години, благодарение на ракометот, првпат го посетив Скопје и запознав прекрасни луѓе. Многу ја засакав вашата земја и одлучив да го научам јазикот, раскажува талентираната Марија Алексиќ

Повеќе од 2.000 луѓе кои ја следат на социјалната мрежа „Инстаграм“ се запознаени со нејзиниот талент. Марија Алексиќ е млад уметник од Србија која црта портрети на познати личности само со молив. Кога ја контактирав пријатно ме изненади нејзиното одлично познавање на македонскиот јазик. Пред две години првпат ја посетила нашата земја, а љубовта кон пријателите што ги запознала овде за неа биле доволен мотив да го научи јазикот. Марија неодамна наполни 18 години. Ученичка е во Школото за дизајн во Белград, трета година на отсекот ликовен техничар. Претходно тренирала карате, но и ракомет кој всушност бил и линкот со нашата земја.

Целиот текст читајте го на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Ова е Македонецот кој го виде „Крајот на светот”

Ова е Македонецот кој го виде „Крајот на светот”

(ФОТО) Елегантни во црно: Кристина Арнаудова и сопругот се совршен пар

(ФОТО) Елегантни во црно: Кристина Арнаудова и сопругот се совршен пар

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

Сузана Турунџиева: Поради ќерките останав жива

(ФОТО) Лепа Брена најпровокативна до сега

(ФОТО) Лепа Брена најпровокативна до сега

(ВИДЕО18+) ВЛЕГЛЕ ВО НАПУШТЕНА ВИЛА И ЗАТЕКНАЛЕ СТРАВИЧНА СЦЕНА: Ѕидовите откриле ужасни злосторства

(ВИДЕО18+) ВЛЕГЛЕ ВО НАПУШТЕНА ВИЛА И ЗАТЕКНАЛЕ СТРАВИЧНА СЦЕНА: Ѕидовите откриле ужасни злосторства

(ФОТО) Каков е актерот Дритон Вејсели кога не е Талат од „Преспав“

(ФОТО) Каков е актерот Дритон Вејсели кога не е Талат од „Преспав“

Знае да зборува 7 јазици и уредува блогови: Интервју со талентираниот Емрах Јусуфоски

Знае да зборува 7 јазици и уредува блогови: Интервју со талентираниот Емрах Јусуфоски

Ако мора некој да е прв, зошто да не си ти: Храбрата Менди Хичсон, прва жена воен пилот во Велика Британија

Ако мора некој да е прв, зошто да не си ти: Храбрата Менди Хичсон, прва жена воен пилот во Велика Британија

Митови или вистини

Митови или вистини