16 Октомври, 2021
0.0218

ОД СЕПТЕМВРИ САМО ЕЛЕКТРОНСКИ: Наставниците веќе нема да користат печатен дневник за оценки и отсуства

Објавено во: Македонија 04 Август, 2021

Оценките на учениците повеќе нема да мора да се впишуваат во два дневника, односно и во печатен како што беше пракса досега.

Од следната учебна година, просветните работници „ќе се спасат“ од војната работа да впишуваат се во двоен дневник , и електронски и печатен.

Ова е потврдено од Бирото за развој на образованието (БРО), а медиумите пренесуваат дека ова им се излегува во пресрет на нивните долгогодишни реакции .

Ова ќе важи и за средни и за основни училишта.

Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет