13 Јули, 2020
0.0348

ОД ЖИВА МУЗИКА, ДО ИГРАЊЕ НА МАСИ И ГУШКАЊЕ - Пауновски разочаран од локалите, од вечерва ќе заиграат и казни

Објавено во: Економија 29 Мај, 2020

Од денеска казни за угостителите кои не ги почитуваат протоколите за работа, а кои се однесуваат на заштита на здравјето на граѓаните.

Ова го најави Првиот човек на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски, кој рече дека она што било најавено, а тоа е дека првите денови ќе има опоменување, од денеска ќе мора да се смени со казнување.

„На терен забележавме дека најголем дел од угостителите се придржуваа до протоколите, Но, некаде, кај поголем број, затекнавме и еден вид, наместо да се почитува олеснување на мерките, како сите угостители да мислеа дека комплетно сме ослободени од вирусот. Да искажам огромно разочарување и од уготителите, и од посетителите“, рече Пауновски.

На терен видовме, а и вие медиумите имате докази, рече првиот инспектор, дека нашите инспектори наидуваа и на понижување. Тој кажа дека на инспекторите угостителите им велеле „едуцирајте не и напуштете го локалот“.

„Тоа е крајно неодговорно и од посетителите и од угостителите. Некои во целост не ги почитуваа сите точки од протоколите. Совеста и свеста беше на крајно ниско ниво и на дел од посетителите и на тие што ги управуваат објектите. Совеста и дистанцирањето е за нивна заштита“, рече Пауновски.

Во локалите, рече првиот пазарен инспектор, имало - од жива музика, играње на маса, па се до гушкање еден со друг. 

„ДПИ ќе излезе, од денес, и секаде каде ќе има нарушување и непочитување на протоколите, ќе изрекуваме казни, според членовите 205 и 206 од Уредба на Владата. Ги замолувам сите угостители да пазат на почитување на протколите, тие се применливи, се работи за здравјето. Инспекторите се и ќе бидат на терен и сабота и недела и навчер, и за секое нарушување на протоколите, ќе постапуваат и со казнени мерки. Оние кои се сопственици на локалите треба да ги менаџираат и организираат сите овие протоколи, друг нема право да им се меша“, нагласи Стојко Пауновски.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат