12 Јули, 2020
0.0301

СПИСОКОТ НА ЕУ БЕЗ МАКЕДОНИЈА - заборавете го Евзони

Објавено во: Македонија 30 Јуни, 2020

„Белиот список“ од 14 држави и четири држави со кои утре ќе се отворат надворешните граници на ЕУ, ќе биде официјално потврден наскоро. Европскиот совет препорачува отворање на надворешните граници со Алжир, Австралија, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Црна Гора, Нов Зеланд, Руанда, Србија, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај, како и Ватикан, Андора, Сан Марино и Монако. Покрај тоа, можно е Кинезите да бидат примени во ЕУ под услов на реципроцитет (со други зборови, дека тоа ќе му овозможи на Пекинг да патува во европските патници во Кина).

Како што се очекуваше, САД, Бразил и Русија беа изоставени од списокот. Ова се земји со најголем апсолутен број случаи во светот и каде епидемијата е сe уште во пораст, со голем број случаи многу повисоки од просекот на ЕУ. (16 случаи на 100.000 жители во првата недела на јуни). Покрај Катар, кој има најголем број случаи по глава на жител од која било друга земја, испадна и Турција, Албанија и Северна Македонија.

Списокот во суштина беше договорен во петокот вечерта, по шестчасовната средба на постојаните претставници на земјите-членки (трета за пет дена). Под притисок на нивните национални здравствени власти, неколку земји-членки се воздржале од гласање во петокот и морале да пристигнат вчера за да потврдат дека има неопходно посебно мнозинство за усвојување на списокот како препорака на Европскиот совет. 

Забележано е дека мерката не е правно обврзувачка - крајната одговорност за граничната политика им припаѓа на земјите-членки.

Списокот се очекува да се ажурира на секои две недели, во зависност од епидемиолошките карактеристики на земјите кандидати за трети земји и други фактори (реципроцитет, соодветност на тест број, способности за следење и ограничување на нови појава на вируси). Исто така, вреди да се напомене дека забраната за патување се однесува само на непотребно патување и дека дури и туристите од некои земји од списокот сè уште можат да патуваат во ЕУ. со посредни врски (на пр. од САД преку Швајцарија) - што претставува дополнителни тешкотии при епидемиолошки надзор на протоците.

Можеби ќе ве интересира

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

НИКАКО ДА СЕ СИМНЕМЕ ПОД 10 ОТСТО - стапката денеска е 13,7 проценти

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

ПОВТОРНО МЛАДИ ЖРТВИ НА КОРОНАТА - починаа пациенти на 42 и 46 години, 136 новозаразени

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

И СТУДЕНТИ ОД ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ СЕ ЖАЛАТ ЗА КАРТИЧКИТЕ - еден месец немаме одговор

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

УШТЕ ЕДНА БОМБА ЗА ЗАЕВ: Се зборува за шест милиони евра и адвокатот Димишков

СЕ РАЗГАЛУВА ДУШАТА: Погледнете ги овие прекрасни сончогледи

СЕ РАЗГАЛУВА ДУШАТА: Погледнете ги овие прекрасни сончогледи

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на Граѓанинот против Мафијата

ГДУ: На 15 јули да испратиме порака во името на Граѓанинот против Мафијата

СМИРЕН РАБОТНИК НА НИВАТА БОЖЈА - Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

СМИРЕН РАБОТНИК НА НИВАТА БОЖЈА - Отец Партениј хиротонисан за нов епископ на МПЦ-ОА

НЕДЕЛЕН ФАКТОР: Рециклирана 2016-та, Груевизмот уште цвета?

НЕДЕЛЕН ФАКТОР: Рециклирана 2016-та, Груевизмот уште цвета?

НОВИ СНИМКИ: Мицкоски разговара за Законот за ЈО со осуммината исклучени пратеници од ВМРО

НОВИ СНИМКИ: Мицкоски разговара за Законот за ЈО со осуммината исклучени пратеници од ВМРО