18 Мај, 2021
0.0285

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Објавено во: Македонија 20 Април, 2021

Охриѓанец на возраст од 53 години е измамен преку Фејсбук, така што уплатил 4.500 евра за да добие наследство од Франција.

Тој пријавил дека на 1 март добил порака на Фејсбук со која го известиле дека е добитник на наследство, но побарале од него да стапи во контакт со адвокат од Франција. Притоа добил информација дека како примател на наследството најпрвин треба да уплати пари за потоа на неговата трансакциска сметка да биде префрлено фиктивното наследство. Охриѓанецот во неколку наврати лично уплатил вкупно 3.730 евра, како и 800 евра кои ги уплатил негов пријател. Откако не го добил наследството, сфатил дека е измамен и случајот го пријавил во полиција. 

Можеби ќе ве интересира

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

РЕКТОРОТ ЈАНКУЛОВСКИ: Етичкиот кодекс на УКИМ има одредби од превентивен карактер

РЕКТОРОТ ЈАНКУЛОВСКИ: Етичкиот кодекс на УКИМ има одредби од превентивен карактер

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме

ВИДЕО: Јанчев бара институциите да проверат какво гориво користи Еуроникел Индустри: Ако не, ние ќе реагираме