19 Септември, 2020
0.0312

Охриѓани се капат покрај рушевините на „Немо“: Без шанкови ни е поубаво

Објавено во: Македонија 02 Јули, 2020

На плажата „Немо“ во Охрид деновиве има луѓе, и покрај тоа што пред две недели беа целосно срушени шанковите, потпорните ѕидови, бетонските конструкции и останатата урбана опрема на плажата.


Доаѓаат главно охриѓани кои уживаат во неверојатно високата температура на езерото која не е својствена за почетокот на јули. Атмосферата на плажата е излетничка, луѓето ја користат со сопствени реквизити и не им пречи тоа што изгледа несредено и многу поразлично од лани. Тобоганот на кој секоја година му се радуваа најмладите, исто така не работи.


„Вака ни е поубаво, нема лежалки, нема гласна музика, а и сенките под дрвата се слободни, порано беа зафатени со масите и столчињата од кафулињата“, ни рече еден повозрасен охриѓанец.


„Немо“ или „Горица 3“ е една од најпопуларните охридски плажи. Цената за изнајмување лежалка варираше во текот на летотото. Од 150 на почетокот на сезоната, до 250 за време на Илинден кога Охрид е најполн.


Реквизитите на плажата беа срушени поради тоа што на закупците откако им истекла  концесијата работеле на диво, па на основа на тоа Владата донесе Уредба тие да се вратат во првобитна состојба.  (М.Џ.) 


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Презентирана платформата за онлајн настава, Заев кажа како ќе се субвенционираат вработувања

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Ѓоргиев вели дека Бугарија во македонската историја гледа закана

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Отказ доби советникот на Чулев кој нападна командир во Тетово

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Дете од Крива Паланка починало во возило на Брзата помош

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Заев објасни на кој начин ќе се субвенционираат вработувања

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Груевски: Нема никакво изненадување во одлуката на Врховниот суд да ја потврди пресудата за „Тенк”

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

Насер Нуредини поднаучи македонски јазик

НОВ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - осуммина починаа, 144 новозаболени

НОВ ЛОШ КОВИД БИЛАНС - осуммина починаа, 144 новозаболени

Официјално: Поранешниот директор на Телеком и Оне Вип заменик-министер за финансии, новинарот Димитровски во локална самоуправа

Официјално: Поранешниот директор на Телеком и Оне Вип заменик-министер за финансии, новинарот Димитровски во локална самоуправа