23 Октомври, 2019
0.0251

ОСМАНИ НА ТУРНЕЈА, ДЕНЕС ВО БРИСЕЛ: Познато кога ќе биде одлуката за старт на преговорите

Објавено во: Македонија 16 Септември, 2019

Вицепремиерот Бујар Османи е на турнеја во метрополите на земјите членки на ЕУ а денес е во посета на Брисел.

Во главниот град на Белгија тој се сретна со претставничката на Република Хрватска во ЕУ, Андреја Метелко-Згомбиќ а според агендата Османи ќе се сретне и со високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини но и , Геновева Руиз Калавера која е директорка за Западен Балкан во рамките на Генералниот Директорат за соседство и проширување во Европска Унија.

Од првата средба дојде и првата порака а тоа е дека Македонија првото поглавје ќе го отвори за време на хрватското претседателство во јануари следната година.

Како што вели Османи одлуката за почеток на преговорите е во исто време со почетокот на  хрватското претседателство со ЕУ во јануари следната кога и Македонија очекува да биде отворено првото поглавје со ЕУ .

Османи и се заблагодари на Згомбиќ за поддршката која Хрватска и ја дава на Македонија.

Можеби ќе ве интересира

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

ДЕСТИНАЦИИ НА LONELY PLANET ЗА 2020: Македонија се најде на трето место

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

Маж е тешко повреден откако паднал од зграда во Аеродром

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Може ли јавен обвинител да се избира на непосредни избори?

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Заев: Јас ќе бидам премиер, техничкиот ќе биде познат на крајот на декември

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Мицкоски: Заев тргуваше со свети работи, а за возврат не доби ништо

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Груби: Али Ахмети го убеди Заев да не дава оставка

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Ѓорѓе Иванов: Наша обврска е да го следиме нивниот пат

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот

Мебел на Јанева и Јовановски во депото на Агенцијата за управување со одземен имот