24 Јули, 2019
0.0243

Oва се земјите кои бараат датум за преговори за Македонија

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да донесат одлука за отпочнување на преговорите со Северна Македонија и Албанија месецов.

Сметаат дека од суштинско значење е да се обезбеди севкупен напредок во регионот.

Наведуваат дека ЕУ треба да ја исполни својата недвосмислена определба за европската интеграција на Западен Балкан. 

Според нив, не постои „план Б“ за регионот. 

„Со оглед на важноста на нејзината одлука за иднината на сите држави и народи во Европа, ги повикуваме членовите на Советот да преземат далекусежни, храбри одлуки во јуни, со што ќе се промовира континуиран напредок во реформите во согласност со стандардите и вредностите на ЕУ, како и зајакната регионална соработка, помирување, добрососедски односи и клучна поддршка за неповратниот мир, стабилност и развој на регионот и нашиот континент. Пред Советот за општи прашања во јуни, апелираме до сите носители на одлуки во ЕУ да го задржат и консолидираат позитивниот импулс со отворање на пристапните преговори со Република Албанија и Република Северна Македонија“, стои во заедничкото соопштение.

Веруваат дека ако почнат со преговори, двете држави ќе се фокусираат на реформите. 

Можеби ќе ве интересира

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

Бурни реакции: Твитер не стивнува со денови за Катица Јанева

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

ПРВИТЕ ЗАКАНИ ИСПРАТЕНИ: Мицотакис најави притисок на Скопје и промоција на „грчка“ Македонија

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

СОНЧЕВО И СТАБИЛНО: Еве какви температури не очекуваат

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Кирацовски влезе во војна со бизнисменот Азманов

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

Законот за Јавно обвинителство ќе биде испратен на усвојување во Собранието со европско знаме и во скратена постапка

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

БиХ СО НАЈВИСОК РИЗИК: Има ли опасност од тероризам во Македонија?

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

Ванковска за обраќањето на Јанева: Правната држава е одамна прежалена

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица Јанева се огради од „Рекет“, најден е и телефонот за кој се тврдеше дека е изгубен

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?

Како француски „Репортер“ ја опиша Преспа?