14 Јули, 2024
0.0246

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

Објавено во: Свет 14 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Италијанскиот пасош е препознаен како најмоќен пасош во Европа и втор најмоќен во светот, што значи дека ги отвора вратите на многу земји за неговите сопственици.

Според индексот на патните документи Visa Guide, италијанскиот пасош собрал вкупно 90,49 поени, што им овозможува на неговите сопственици безвизен влез во дури 107 земји, пренесува ShengenVisaInfo.

Право на влез во 44 земји имаат и италијанските граѓани без пасош, за разлика од граѓаните на Сингапур кои и покрај тоа што го имаат најсилниот пасош на светот, не можат да влезат во ниту една земја без пасош.

Италијанскиот пасош беше најсилниот европски пасош во последните три месеци, а на второто место на меѓународно ниво.

Италијанските граѓани можат да влезат во десет земји користејќи само електронско овластување за патување (eTA), додека на 20 земји им е дозволено да влезат со виза при пристигнување (VOA). Некои од таквите земји за иматели на италијански пасоши се Бахреин, Египет, Индонезија и Саудиска Арабија.

Азербејџан, Индија, Русија, Уганда и 16 други земји им дозволуваат на италијанските државјани да влезат со еВиза, додека 17 земји, вклучувајќи ги Авганистан, Алжир и Куба, сè уште бараат стандардна виза за имателите на италијански пасош.

Шпанскиот и францускиот пасош го заземаат третото и четвртото место во севкупниот избор за најсилен пасош, дозволувајќи им на нивните граѓани да влезат во 106 и 104 земји, соодветно. Граѓаните на двете земји треба да добијат визи само за 17 земји, додека шпанскиот и францускиот пасош имаат оценки од 90,48 и 90,45.

Генерално, имателите на пасоши на ЕУ можат да уживаат во слободното движење низ светот бидејќи нивните пасоши се меѓу првите 20 земји со најсилни пасоши во светот.

Мобилноста што ја нуди сингапурскиот пасош на своите граѓани ја издвои земјата од стотици други земји, рангирајќи се како најмоќен пасош во светот четири последователни месеци - март, април, мај и јуни.

Имателите на сингапурски пасоши имаат безвизен влез во 159 земји, вклучувајќи ги и земјите од Шенген, Австралија, Обединетото Кралство и САД.

Вкупно 27 земји бараат од Сингапурците да добијат виза при влез, вклучувајќи ги Египет, Саудиска Арабија и Кувајт.

Списокот на земји кои бараат виза за граѓаните на Сингапур вклучува 19 земји, меѓу кои Авганистан, Чад, Северна Кореја, Ирак и Сирија.

Еуроњуз.рс

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

Обид за атентат над Трамп, тргнат од сцена со крваво лице

Обид за атентат над Трамп, тргнат од сцена со крваво лице

БУДАНОВ ПОТВРДИ: Се обиделе да го убијат Путин, но не успеале

БУДАНОВ ПОТВРДИ: Се обиделе да го убијат Путин, но не успеале

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРИЈА: Имаше 190.000 удари од гром во еден ден

НЕВРЕМЕ ВО АВСТРИЈА: Имаше 190.000 удари од гром во еден ден

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

ДОДЕКА СЕ ВО УКРАИНСКИОТ ВОЗДУШЕН ПРОСТОР: Полска размислува за соборување руски ракети над Украина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

„ЖОЛТ КАРТОН“ ЗА ОРБАН: EУ му реагира за посетите во Русија и Кина

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ОВА СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ ВО НЕКОЛКУ ГОДИНИ: Расцвета пустина во Чиле

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

(ВИДЕО) ИТАЛИЈА: Поплави, паднати дрвја и одрони блокираа повеќе провинции

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

Европската комисија ја обвини платформата на Маск дека ги мами корисниците: Дали е ова крајот за поранешниот Твитер?

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден

(ВИДЕО) ШОЛЦ ГЛЕДА ЗБУНЕТО, А ПОТОА СЕ СМЕЕ: Како реагираа светскаите лидери на гафовите на Бајден