01 Декември, 2020
0.0212

Павле Богоевски: Талат Џафери ќе сведочи во интерес на Трајко Вељаноски

Објавено во: Македонија 18 Септември, 2020

Поранешниот пратеник Павле Богоевски во својот последен коментар на Фејсбук напиша дека актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, е повикан од одбраната на неговиот претходник Трајко Вељаноски за да сведочи во интерес на обвинетиот за организирање на крвавите настани на 27 април 2017 во Собранието.

„Талат Џафери, поради работната агенда, не можеше да присуствува на денешното рочиште против Велјановски и останатите организатори на 27ми април.

Повторно, со своето непостапување, тој дејствува во интерес на својот претходник.

Следното рочиште е закажано за 28ми септември. Се надевам дека нема тогаш да излезе уште некој „важен и неизбежен“ состанок.

п.с. Џафери е предложен како сведок на одбраната на Велјановски.“, напиша активистот.

Денеска беше објавена информацијата дека Џафери е повикан како сведок на предлог на одбраната во Основниот кривичен суд во Скопје во рамки на рочиштето за организирање на настаните на 27 април 2017.

Покрај Вељаноски, обвинети за овој случај се уште поранешните министри за транспорт и врски и за образование - Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. 

Предметот го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.Можеби ќе ве интересира

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?