12 Јули, 2020
0.0318

Пијано вечер со младиот пијанист Милан Дучевски

Објавено во: Стил 22 Јуни, 2020

Првиот соло настап на младиот пијанист Милан Дучевски, во Пиjано Центар-от при Националната Опера и Балет, ќе се емитувана Фејсбук страницата и на YouTube каналот на приватното училиште Пијано Арт денеска на 22 јуни 2020, во 20.00 часот.

Овде се линковите.

Промотивно видео -најава за концертот: https://youtu.be/XH1dA_mxf7Q

Премиера на Facebook: https://www.facebook.com/pijanoart/

Премиера на YouTube:https://youtu.be/po-AlyEM-o0

Програмата ги вклучува следните дела:

Ј. С. Бах – Трогласна инвенција бр.15

Л. ван Бетовен – Пијано соната Oп.10 бр.1

Ф. Лист – Eтида Oп.1 бр.4

А. Хачатурјан – Токата

  …

Ф. Шопен-ВалцерOп. 64 бр. 1

Т. Зографски - Минијатури, бр. 2 и 3

С. Рахмањинов-Прелудиум Oп. 3 бр. 2

Ф. Шопен-Ноктурно Оп. 9 бр. 2

Милан Дучевски е роден на15.08.2005 во Скопје. Своето музичко образование го започнува во Пијано Форте, по што продолжува во приватното музичко училиште Пијано Арт во Скопје, во класата на проф Маја Стојановиќ. Тој има учествувано на повеќе национални и меѓународни натпревари и семинари на кои има освоено високи награди. Минатата година, на покана на професор Ана Велиновска, Милан учествуваше на меѓународната летна школа во Лилиенфелд, Австрија, каде доби многубројни пофалби за неговата музичка изведба. Милан ќе го продолжи своето музичко образование во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј„ со цел да ја оствари својата животна желба да стане професионален пијано изведувач.

Можеби ќе ве интересира

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Интервју со Бобан Милошески: Специјалната војска „Авалон“ ќе се бори до последен момент

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Сакате да се збогатите? Одете во Мариово, Стогово и Куманово

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Женска политичка модна битка: Која од нашите политичарки во изборна кампања остава стилски впечаток?

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

Првата македонска ултрамаратонка што го истрча Мон Блан моментно тренира трчајќи по ќерката: Приказната на Светлана Стојаноска Ивановска

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

На моето дете ќе му кажам дека сурогат мајка ми помогна да го донесам на свет: Искрено со Весна, за борбата да се оствари како мајка

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

ФОТО: Бектеши и честита роденден на сопругата

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Фотогалерија од Градиште: Безбедносните мерки заборавени

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?

Откриена е причината: Зошто Тесла умрел во беда и долгови?