22 Мај, 2018
0.4909
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

По 15 години Македонија повторно во Давос, Заев го чека и Ципрас

Објавено во: Македонија 24 Јануари, 2018

После 15 години, македонска делегација повторно ќе учествува на Светскиот економски форум во Давос. Досега според познавачите во Давос, учествувале само Киро Глигоров, Борис Трајковски и Стојан Андов, кои добиле покани и кои ја претставувале земјава со свои делегации. 

Во Давос средба Заев - Ципрас

Давос, годинава за Македонија е значаен поради средбата на премиерите на Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Првата директна средба меѓу Заев и Ципрас е закажана за денес. Според најавите, на маса треба да бидат ставени решенија за спорот и да се утврди  правецот на преговорите. Заев и Ципрас, се меѓу стотиците гости на форумот, кој на едно место ги собра  светските лидери,  политичката и економската елита, како и претставниците на граѓанскиот сектор. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на маргините на Светскиот економски форум во Давос. До ова доаѓа по последната рунда преговори со посредство на Метју Нимиц на 17 јануари во Њујорк на која беа изложени сугестии за решавање на спорот со името. Зајакнувањето на односите меѓу Македонија и Грција во контекст на градењето мерки на доверба изминатиот период и анализа на досега постигнатото во преговорите меѓу двете земји за прашањето за името, се на агендата на денешната прва директна средба на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос, велат од македонската Влада.

Шефот на македонската дипломатија Димитров во Давос

Освен премиерот Заев, во Давос ќе биде и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на покана од претседателот на Светскиот економски форум и член на Управниот одбор, Борге Бренде, ќе учествува на 48-от годишен состанок на форумот, што се одржува во Давос, Швајцарија. Македонската делегација ја предводи премиерот Зоран Заев, кој е предвидено да се обрати во рамки на неколку сесии на Форумот. На маргините на Форумот, Премиерот и Министерот се очекува да имаат средби со повеќе свои колеги, со високи претставници на ЕУ, како и со други високи претставници од светската политичка и бизнис елита. Главната тема на Форумот ќе биде „Креирање заедничка иднина во поделениот свет.” „Иднината на Европа” исто така ќе биде во центарот на овогодишниот состанок на Светскиот економски форум, а шефот на македонската дипломатија Димитров е поканет како дискутант на неформалниот собир на светските економски лидери на темата „Идентитет, интеграција и миграција“. 


Можеби ќе ве интересира

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Бучковски: Овие интензивни преговори верувам дека ќе завршат со компромис

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Шеснаесетгодишник претепан во автобус

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Невреме во Македонија се очекува во следните два дена

Поповски спроведен во Шутка

Поповски спроведен во Шутка

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

Луѓето кои ги открија „бомбите“ во трка за европска награда заедно со Асанж

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

(ФОТО) Зошто се поставува ограда пред судот?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Кој екс градоначалник е нов заменик-министер за надворешни работи?

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Утре без вода улици во Центар и Лисиче

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“