05 Април, 2020
0.0350

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?

Објавено во: Македонија 21 Август, 2019

Mајката на обвинителката Катица Јанева починала денеска по долго боледување, пред Јанева да биде уапсена. 

Обвинителството за организиран криминал за Јанева веќе побара притвор за злоупотреба на службената положба и овластувањата, а обвинителката Вилма Рускоска кажа дека тоа нема да влијае на барањето за притвор.

Јанева е осомничена за влијание и олеснување на положбата на Орце Камчев, кој беше во притвор за „Империја“, за што наплатила во мебел вреден околу 5.000 евра.

Но, извори од Обвинителството ја разгледуваат можноста да се даде согласност Катица Јанева со полициска придружба да присуствува на погребот на нејзината мајка, дознава А1.Он.

Можеби ќе ве интересира

ИНТЕРВЈУ ПЕНДАРОВСКИ: Ја следиме ситуацијата, не исклучувам и порадикални мерки

ИНТЕРВЈУ ПЕНДАРОВСКИ: Ја следиме ситуацијата, не исклучувам и порадикални мерки

И ВО КАРАНТИН СЕ ФУНКЦИОНИРА: Еве кои маркети се пријавија да вршат нарачки во Куманово

И ВО КАРАНТИН СЕ ФУНКЦИОНИРА: Еве кои маркети се пријавија да вршат нарачки во Куманово

Македонија е на второ место по Хрватска по спроведени тестови

Македонија е на второ место по Хрватска по спроведени тестови

Спасовски им порача на донаторите: Помош за здравствениот систем

Спасовски им порача на донаторите: Помош за здравствениот систем

За најголемиот предизвик досега: Интервју со претседателот Пендаровски

За најголемиот предизвик досега: Интервју со претседателот Пендаровски

160 граѓани излегуваат од државен карантин

160 граѓани излегуваат од државен карантин

Аџибадем Систина најавува кривични пријави за шпекулациите околу тестовите

Аџибадем Систина најавува кривични пријави за шпекулациите околу тестовите

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 53 нови случаи на коронавирус во земјава

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 53 нови случаи на коронавирус во земјава

Охридска Трансфузиологија почнува со работа од понеделник

Охридска Трансфузиологија почнува со работа од понеделник