24 Септември, 2020
0.0445

Поранешен кандидат на СДСМ за градоначалник поставен за привремен директор на „Дрисла“

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2020

Коста Начевски е именуван за в.д.директор на градската депонија „Дрисла“ која од вчера повторно е регистрирана како јавно претпријатие и е под владение на Град Скопје.

Начевски е поранешен кандидат за градоначалник на Бутел од редовите на СДСМ а доаѓа на местото на Горан Ангелов, кој денеска е разрешен како директор на депонијата што беше под концесија на приватниот оператор ФЦЛ Амбиенте.

Приватниот инвеститор под водство на Доменико Ферацоли заедно со Ангелов повеќе не управуваат со „Дрисла“.

- По една година напорна работа успеавме да ја превземеме Дрисла, со ова решение завршува деветгодишната авантура на ВМРО-ДПМНЕ која ја даде депонијата на несоодветен оператор. Ќе биде назначен наскоро нов Управен и Надзоерн одбор По завршувањето на постапката ќе ги повикам сите поединци и здруженија да помогнеме да се направи анализа на досешното работење. Неповратно загубивме девет години. Прва грижа ќе биде да стане прва вистинска санитарна депонија и нејзиниот економски потенцијал да биде во служба на граѓаните, рече вчера градоначалникот Петре Шилегов.

Град Скопје две години имаше административни проблеми во превземањето на депонијата „Дрисла“, а Шилегов постојано го критикуваше нејзиното неодговорно работење.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Во кои училишта ќе има настава со физичко присуство: Владата ги објави имињата

Во кои училишта ќе има настава со физичко присуство: Владата ги објави имињата

СЕЗОНСКА РАБОТА, РОДИТЕЛСКО ОТСУСТВО, РАБОТА ОД ДОМА: Се подготвува новиот Закон за работни односи

СЕЗОНСКА РАБОТА, РОДИТЕЛСКО ОТСУСТВО, РАБОТА ОД ДОМА: Се подготвува новиот Закон за работни односи

Владиниот кабинет комплетиран: Кои се 16-те заменици министри?

Владиниот кабинет комплетиран: Кои се 16-те заменици министри?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ испорача неколку барања до власта, а денес имаме 183 нови заразени

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Мицкоски: Oпозицијата да предложи непристрасен јавен обвинител

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Дурловски: Ќе се борам за политички прогонуваните, македонскиот код е неуништлив

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Николовска: Власта упатува порака дека ќе има прочистување на оние кои нема да работат по нивен налог

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

Нека го чествува кој сака, вели Пендаровски за Гоце Делчев

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам

СПОТОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДИЗВИКАЛЕ ДУШЕВНА БОЛКА КАЈ РУСКОВСКА: Aдвокатот на тужените вели тоа било сарказам