15 Јули, 2020
0.0557

Потпретседателот на Собранието протестира пред својата зграда за неизградба на барокна гаража

Објавено во: Македонија 13 Ноември, 2019

Потпретседателот на Собранието, Горан Мисовски, денеска протестира пред својата зграда каде што живее во близина на салонот на „Авто Македонија“ во Центар против можноста да започне изградбата на барокната катна гаража како дел од проектот „Скопје 2014“.

Осумкатната барокна гаража треба да се гради на местото на постоечкиот паркинг., а Мисовски го изрази своето незадоволство заедно со своите соседи.

„Тоа е улицата каде што Груевски поминувал со возилото и си нацртувал маркици, само поради тоа што граѓаните од овој дел гласале против ВМРО-ДПМНЕ. Ова е класично насилие и рецидив од проектот „Скопје 2014““, изјави Мисовски за „Фокус“.

Фирмата „Никофон“ од денес може да почне да ја гради барокната катна гаража со извршно решение со кое го презема во владение просторот кој сега се користи како паркинг ЈП „Паркинзи Општина Центар“ и може да почне постапка за градење, бидејќи дозволата за градба му е издадена во 2014 година.

Општина Центар претходно поднесе пријава и за злоупотреба на службена дејност за начинот на продажба на парцелата, но Обвинителството досега нема отворено истрага. Парцелата беше продадена од Министерството за транспорт и врски кога министер беше Миле Јанакиески во 2013 година, а договорот со „Никофон“ беше склучен во септември 2013.

Претходно, Општина Центар во времето кога градоначалник беше Владимир Тодоровиќ со измена на Деталниот урбанистички план за овој дел, нацрта маркичка за барокна катна гаража со деловен простор, со приземје и 8 ката.

Градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ порача дека ќе се преземат секакви мерки за да не дојде до градење на таков објект и просторот да си остане паркинг за граѓаните.

„ Апелирам до надлежните институции да реагираат за да се даде времена мерка од обвинителството и да се расчисти целиот случај. Мора прво да се поништи договорот, а откако ќе се стори тоа, земјиштето ќе биде вратено во владение на државата и ние ќе го вратиме во својата првична функција. Затоа брзаме да се реагира. Ако обвинителство ги потврди нашите сомневања, ќе дојде до раскин на договорот“, рече Богдановиќ.Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаат болните, немоќните и затворениците, а денес имаме 135 позитивни на Ковид - 19

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

ДИК уверува дека има услови за безбедно гласање и повика граѓаните да излезат

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Уапсен велешанец кај кого е најден список со лични податоци на потенцијални гласачи

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Министерство за здравство: Утре ќе функционираат дежурните ординации во трета смена

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

Кандидатот за премиер демантира дека е заразен со коронавирус

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Повеќе заразени од вчера и четири починати

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

МЗ ИЗНЕНАДЕНО ОД ПРОТЕСТОТ: Не ги игнорираме матичните лекари

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

ЗНМ и СЕММ најостро го осудуваат директното кршење на изборниот молк

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема

БЛАГОДАРИМЕ КИНЕСКИ НАРОДЕ - стигна донацијата од маски, визири и друга опрема