23 Септември, 2020
0.0568

Потрагата во Турција запре, Истанбул очекува силен земјотрес

Објавено во: Балкан 27 Јануари, 2020

Во Турција е прекината спасувачката операција по земјотресот од петокот, во кој загинаа 41 лице.

Акцијата е прекината затоа што припадниците на службата за вонредни ситуации го пронашле последното тело на лицето по кое се трагало. 

Досега од под урнатините се извлечени и спасени 45 лица.

Земјотрес со интензитет од 6,8 степени ја погоди провинцијата Елазиг, на околу 550 километри источно од Анкара, како и во соседна Малатија.

Повеќе од 1.600 луѓе се повредени, од кои 86 се задржани во болница, но никој не е во животна опасност.

Училишта и џамии сега користат како засолништа.

Министерот за урбанизација Мурат Курум изјави дека властите почнале со уништување на 22 оштетени згради во Елазиг, а до крајот на годината ќе биде завршена изградбата на 2.000 куќи.

Турската влада се подготвува за да се справи со евентуален силен земјотрес во Истанбул. Министерот за внатрешни работи на Турција, Сулејман Сојлу за Си-Ен-Ен Турк даде изјава во која вели дека се очекува земјотрес од 7.5 степени во Истанбул. 

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција