19 Септември, 2020
0.0461

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Објавено во: Балкан 05 Јули, 2020

Министерот за трговија туризам и телекомуникации на Србија Расим Љајиќ изјави денеска дека Грција од утре наутро од 6 часот ќе ја затвори границата за српските државјани.

Како се наведува, одлуката е донесена поради епидемиолошката ситуација во Србија и големиот број на тестирани луѓе од Србија кои се покажале позитивни во Грција. 

На туристите од Србија кои веќе се во Грција ќе им биде овозможено да ги завршат своите аранжмани. 

Како што е познато Македонците не смеат да влегуваат во Грција, барем не до 15 јули, кога одлуката на ниво на ЕУ повторно ќе се преиспитува.

Можеби ќе ве интересира

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство