19 Февруари, 2019
0.3042
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Пожарот во Велес во кој изгореа три деца можно е да е подметнат?

Објавено во: Македонија 22 Јуни, 2018

Екипите на СВР Велес и основниот јавен обвинител при ОЈО Велес вчера завршија со увидот на терен, што траеше два дена по трагедијата во која во трошна куќа во долот под ридот Вршник во самата шума на 20 јуни попладнето околу 16 часот живи изгореа три дечиња на четри,две и една година.

Од СВР Велес велат дека има претпоставки дека пожарот е подметнат, но за да се поднесе кривична пријава тоа треба да го потврди понатамошната истрага која продолжува.

„Увидот на терен заврши и ние се повлековме од местото на настанот. Тоа е техничкиот дел, но продолжуваме со оперативниот, односно ќе работиме на оперативни сознанија – ќе се продолжи со разговори со граѓани, комшии и останати кои имаат некакви сознанија во врска со случајот. Тоа значи дека истрагата во врска со трагичниот настан продолжува“- вели Верољуб Додевски портпарол на СВР Велес.

Како што информира за МИА, Гордана Тодорова в.д.јавен обвинител од ОЈО Велес увидот на терен од страна на нејзината колешка бил завршен вчера околу 13:30 часот.

„Увидот е завршен, но во тек се вештачењата, анализите и испитувањата во врска со настанот“- вели Тодорова.

Со одлука на Советот на општина Велес на синоќешната вонредна седница денешниот ден 22 јуни е прогласен за Ден на жалост. Попладнево во 13 часот на градските гробишта во Раштани ќе бидат погребани Теона, Петар и Драгана.

Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција