25 Април, 2019
0.0227

Познато каде ќе биде погребана сопругата на Слободан Милошевиќ

Објавено во: Балкан 15 Април, 2019

Урната со посмртните остатоци на Мирјана Марковиќ ќе биде поставена во гроб во Пожаревац оваа сабота, на 20 април, потврди нејзиниот син Марко Милошевиќ за телевизијата БК. Пожаревац е родното место на Мирјана Марковиќ и Слободан Милошевиќ.

Вдовицата на поранешниот претседател на Сојузна Република Југославија Слободан Милошевиќ и некогашната претседателка на политичката партија Југословенска левица, Мирјана Марковиќ, почина во неделата, на 14-ти април во Русија, на 77 годишна возраст.

Таа беше во Москва од 2003 година, избегнувајќи на тој начин да се појави на суд во Србија, поради сомневањата за корупција, а во 2006 година доби политички азил во Русија. Српскиот Интерпол издаде меѓународна потерница за Мирјана Марковиќ во 2005 година, бидејќи таа не се појави на судењето за злоупотреба на службената положба.


Можеби ќе ве интересира

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Осумдесет тони македонско јагнешко месо со сомнително потекло завршило во Бугарија

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Еди Рама отпушти голем број на „мрзливи“ службеници

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Шефот на СЗО во Србија: Кој не ги прифаќа вакцините не треба да биде лекар

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Платил над 35 милиони долари: Кој е Бугаринот што си го купил највредниот имот во Беверли Хилс

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

Бизнисмен од Бања Лука убиен во заседа: „Ликвидацијата-убиство со потпис на власта“

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

СВИРЕПО ЈА УБИ И ПРИЗНА ВИНА: Три децении затвор за убиецот на бугарската новинарка

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Позната сумата што владата на Србија ја издвои за помош за Нотр Дам

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

Грчки медиуми: Нискиот процент на излезност ги одбележа претседателските избори во Северна Македонија

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите

СРБИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Еве како ќе се спасуваат од километарските колони на границите