17 Август, 2022
0.0350

Познато кога Пендаровски ќе стапи на должност и што прво ќе направи како нов претседател

Објавено во: Македонија 06 Мај, 2019

Добивај вести на Viber

Стево Пендаровски стапува на должноста претседател на Македонија на 12 мај, кога му истекува вториот мандат на актуелниот шеф на државата Ѓорѓе Иванов, откако кандидатот на владината коалиција синоќа ја верификуваше победата на претседателските избори.

Најави дека прво што ќе направи кога ќе стапи на функција е дека ќе ги потпише указите на необјавените законски решенија кои беа повторно вратени во собраниска процедура од страна на Иванов и дека ќе посредува помеќу власта и опозицијата за да се изнајде побргу решение за статусот на СЈО.

- Законот за социјална заштита се уште не е потпишан а тоа е голема срамота. Покрај тоа ќе се обидам да стапам во контакт со Христиојан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и да помогнам да се најде заеднички јазик за да се донесе законот за обвинителство и да се реши иднината на Специјалното јавно обвинителство - рече вчера Пендаровски додека славеше со неговите приврзаници пред седиштето на СДСМ.

Додаде дека тимот од неговиот кабинет веќе му е во глава но и дека има некои имиња за кои размислува да ги ангажира како негови асистенти.

Можеби ќе ве интересира

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Регистрирани 521 нов случај на КОВИД-19, починати се три лица

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Министерството за култура ги стопира парите за фестивал, ќе пеел Аца Лукас

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Полицијата заплени дрога во поранешна фабрика за канабис во Битола

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

Маричиќ: Препораките на историската комисија ќе се имплементираат за две години

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СИТЕ ДВА РЕНТГЕН АПАРАТИ ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР НЕ РАБОТАТ ДЕСЕТТИНА ДЕНА: Пациентите „трчаат“ да се снимат приватно или во Градска болница

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

СЕ ВРАЌААТ ТРОПСКИТЕ ГОРЕШТИНИ: Ни пристигнува портокалова фаза-еве ја прогнозата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јовески ја суспендираше Русковска, а Муареми се повлече од директорското место во Финансиската полиција

ПРОМЕНИ ВО БАЛАНСЕРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Eдна третина во јавниот сектор треба да бидат Албанци

ПРОМЕНИ ВО БАЛАНСЕРОТ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Eдна третина во јавниот сектор треба да бидат Албанци

Славчо Попоски најавува африканска жештина

Славчо Попоски најавува африканска жештина