22 Мај, 2018
0.3478
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Пресврт во Чаир, советничка на БЕСА стана претседател на општинскиот Совет

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2018

Албанската опозициска партија БЕСА или барем дел од нејзините членови повторно ја брануваат политичката сцена со пресвртот кој се случи во општина Чаир. На локалните избори победи Висар Ганиу, заедничкиот кандидат на ДУИ и СДСМ, но општината беше во „пат“ позиција откако советниците неможеа да изберат претседател на општинскиот совет со јасно мнозинство. 

Исчекор направија дел од советниците на БЕСА кои со неколку гласови од својата група се одметнаа и ја избраа Џемиле Мехмети за нов претседател на Советот на општина Чаир заедно со поддршка од советниците на ДУИ и СДСМ.

Таквиот потег предизвикал негодување кај преостанатите советници од групата на БЕСА кои и натаму се решени да делуваат опозиционерски и наводно се против идеите и делувањето на актуелниот претседател на партијата Биљал Касами. Исто така негодување имало и кај советниците на Алијансата за Албанците кои во Чаир дадоа поддршка за кандидатот на ДУИ, како и советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Во БЕСА и натаму постојат внатрешни тензии околу разрешувањето на претседателот Биљал Касами од кого се бара одговорност за поразот на локалните избори и непочитување на одлуките на партиските органи.

Можеби ќе ве интересира

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Иванов уште не добил ништо „на писмено“

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Девет години затвор за Ѓоко Поповски во предметот „Триста“

Закажан ТВ-дуелот на Заев и Мицкоски

Закажан ТВ-дуелот на Заев и Мицкоски

Четиригодишно дете тешко повредено на булевар „Борис Трајковски“

Четиригодишно дете тешко повредено на булевар „Борис Трајковски“

Кобна сообраќајка кај Миладиновци - Кадино однесе во смрт сопружници

Кобна сообраќајка кај Миладиновци - Кадино однесе во смрт сопружници

Стоматолошката комора има нов претседател

Стоматолошката комора има нов претседател

ТОП 3 ОГЛАСИ НА ДЕНОТ: Доколку барате работа погледнете ги следниве огласи

ТОП 3 ОГЛАСИ НА ДЕНОТ: Доколку барате работа погледнете ги следниве огласи

„Укинат“ изборниот поткуп на Александар Панов

„Укинат“ изборниот поткуп на Александар Панов

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Доста од Македонија правите салата и конфузија за подбишега на другиот, нормален, цивилизиран свет

АКАДЕМИК ЌУЛАВКОВА: Доста од Македонија правите салата и конфузија за подбишега на другиот, нормален, цивилизиран свет