05 Април, 2020
0.0255

Преживеаниот возач на автобусот на смртта и анализата од неговата крв ќе покажат дали тој е виновен за трагедијата

Објавено во: Македонија 14 Февруари, 2019

Возачот на автобусот кој синоќа се преврте на автопатот Скопје Тетово преживеа и му се земени примероци од крв и урина за анализа.

-Според првичните информации од лице место, несреќата се случи попладне во близина на селото Ласкарци, кога автобус на компанијата „Дурмо турс“ со гостиварски таблици преминал преку спротивната лента на автопатот, а потоа излетал преку локален пат и се превртен на кров“ - соопшти ОЈО.

Техничкиот преглед на остатоците на автобусот ќе покажат дали причина за несреќата бил некој дефект или пак неисправност.

Уште во текот на вчерашниот ден надлежните разговарале со возачот, но детали нема.

Местото на несреќата денеска е обезбедено, а денеска веројатно автобусот ќе биде однесен на вештачење при што и ќе се утврдат вистнските причини кои во смрт однесоа 14 животи.

Последните информации покажуваат дека во критична состојба се уште две лица додека тројца кои се наоѓаат на Ургентниот центар се во стабилна состојба.


Foto: Printscreen Facebook/Klan Macedonia Television


Можеби ќе ве интересира

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Влада: Трошоците за СЈО подобро сега да се платат, отколку подоцна по судски пат и со камати

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

Детектор анкета: Над 20% од вработените граѓани останале без своето работно место поради корона кризата

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

ПЕТТА ПРИНОВА КАЈ ПРАТЕНИКОТ МИЛОШОСКИ - малиот Филип внесе радост во семејството

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Почина мајката на сопругата на претседателот Пендаровски, се чекаат резултати од тестот за коронавирусот

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Заразени лекари и медицински сестри вкупно 52, кажа Филипче

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Најнови податоци за коронавирусот

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19

10 македонски града без ниту еден заразен со Ковид-19