09 Декември, 2023
0.0258

ПРОФЕСОРКАТА НАЈЧЕВСКА СО НЕКОЛКУ ПРАШАЊА ДО ОСМАНИ - што бара да посетува бугарски граѓанин и зошто му верува нему, а не на осомничените за нападот

Објавено во: Македонија 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Професорката Мирјана Најчевска преку фејсбук денеска излезе со детална анализа за интервјуто на министерот Бујар Османи за бугарската БТВ.
Во целост го пренесуваме ставот на професорката Најчевска.
„Што слушам јас во ова интервју:

1. Според новинарот на бугарската телевизија Христијан Пендиков бил бугарски граѓанин, а не македонски. Дали ова значи дека Бугарија веќе ја смета Македонија за дел од својата држава или? И ако е така, што бара нашиот министер за надворешни работи да посетува бугарски граѓанин?

2. За министерот како највисок судски орган и пред завршување на постапката нема осомничени или обвинети, туку сторители.

3. Министерот како највисок судски орган веќе го утврдил мотивот за претепувањето.

4. Министерот како највисок судски орган ни соопшти дека дава верба на она што го кажал Христијан, а не дава верба на тоа што го кажуваат осомничените/обвинетите и сведоците во постапката. И уште ни соопшти дека истрагата сигурно ќе утврди дека нападот бил заради тоа што Христијан се идентификува себе како Бугарин (или е бугарски граѓанин, овде веќе ме изгубија).

5. Министерот (сега во својство на министер за надворешни работи) ни соопшти дека двете држави се пријателски само има една мала група која го киднапира ова пријателство (само пропушти да спомне дека во Бугарија на чело на оваа мала група се Претседателот на државата, Владата, локалните власти , ...).

6. Министерот ни соопшти дека треба да се внимава со имињата на клубовите затоа што се повредуваат чувствата на граѓаните, не заради тоа што објективно станува збор за историски личности кои се поврзани со фашистичката окупација на Македонија во време на Втората светска војна.

7. Новинарот ни соопшти дека никој не смее никаде, а посебно не на социјалните мрежи на било каков начин да спомне дека имало бугарски фашистички окупатор во Македонија за време на Втората светска војна. Секое такво спомнување го прави тој човек несоодветен за вршење на неговата функција во некој од заштитните механизми (како што е Комисијата за заштита од дискриминација).

8. Министерот за надворешни работи наместо да ја одбрани претседателката на Комисијата за заштита од дискриминација во Македонија - Бендевска, утврди дека таа со својот ФБ профил (на кој има напишано факт - окупација на Македонија од страна на бугарскиот фашистички окупатор во Втората светска војна) ги повредила чувствата на бугарскиот народ и тие имаат легитимно право да се чувствуваат навредени.

9. Новинарот ни соопшти дека новинарката која известувала од Охрид е коресподент од југо-западна Бугарија. Дали со тоа сака да каже дека Охрид е дел од Југо-западна Бугарија?

10. Министерот инсистира да прекине доаѓањето на бугарски политичари во Македонија кои ќе го негираат идентитетот на еден народ (најверојатно мислеше на Македонците), меѓутоа не спомна дека ваквото негирање треба да престане и на територијата на Бугарија.

11. И секако, како заклучок на емисијата, новинарот не извести дека нема апсолутно никакви провокации кои доаѓаат од страна на Бугарија или бугарските власти“, пишува Најчевска. 


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

НОВИНАРОТ ГОРАН МОМИРОСКИ ПРАШУВА: Дали имало претходен обид за грабнување на Вања Ѓорчевска?

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето