18 Мај, 2021
0.0232

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

Објавено во: Македонија 15 Април, 2021

Засега не е познато како ќе реагираат надлежните за најавениот синдикален протест.

КСС денес преку протест со автомобили ќе искаже нездоволство од неприфатените барања кои ги упатија до надлежните порадање немање социјален дијалог и бараат да се стави крај на притсокот врз синдикалните организации.

Од КСС се револтирани од начиниот на кој се нема слух за нивните барања како покачување на минималната плата, неработната недела како и 100 отсто боледување за оние кои се болни од ковид.

Од друга страна надлежните институции пак се правдаат дека за прашањата за работниците се консултираат сите синдикати.

Можеби ќе ве интересира

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Двајца починаа од коронавирусот, има и 83 нови случаи

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Милановиќ ја брани Македонија, Џамбаски му порача да не се меша во внатрешните работи на Бугарија

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

Се однесувал несоодветно: Македонија прогласи руски дипломат за персона нон грата

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

ДЕСКОСКА, РЕМЕНСКИ, КИРАЦОВСКИ, ТАНАСОСКИ - беа на високи позиции, сега веќе не се дел од партиските органи

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини

Вчера се вакцинирале 9.721 граѓани: Во Македонија вкупно се дадени 207.219 дози вакцини