23 Мај, 2024
0.0596

ГРЧКИ ПРАТЕНИК ГО ИСКИНА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА: Oбвини дека Македонија го прекршила договореното

Објавено во: Македонија 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Грчкиот пратеник  Кирјакос Велопулос го искина Преспанскиот договор од говорницата во Собранието. 

Лидерот на десничарско-националистичка партија „Грчко решение“, Велопулос од говорницата во грчкиот парламент искина лист со Договорот од Преспа.

„Ова е договорот од Преспа, ако имаше пристојна национална патриотска општествена влада, ова ќе го направеше овде“, изјави Велопулос, пренесува „Репортер.гр“.

Тој натаму кажа и дека не постои ни северна ни јужна Македонија, Македонија е една, а тоа е Грција. Ја повика грчката влада да ги донесе меморандумите и сите да гласаат против.

„Донесете ги меморандумите за соработка со Скопје, сите да гласаме против, бидејќи тие го поништија Договорот, а не ние“, рече Велопулос.

Засега нема реакции од македонска страна за настанот. 

Грците се налутија откако македонската претседателка Гордана Силјановска Давкова на инаугурацијата ја испушти придавката „Северна“. 

На 17 јуни 2018 година, македонската и грчката Влада го потпишаа Договорот од Преспа во Нивици и со тоа се реши деценискиот спор за името. 

Можеби ќе ве интересира

ХАСАНИ ОД „ВРЕДИ“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

ХАСАНИ ОД „ВРЕДИ“: Со гласањето во Ларце го добивме 14-тиот пратеник

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Димитар Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Димитар Ковачевски се повлече од претседателската функција во СДСМ

Дали Африм Гаши ќе биде следниот собраниски спикер?

Дали Африм Гаши ќе биде следниот собраниски спикер?

ПО ПРЕГЛАСУВАЊЕТО: ДУИ изгуби еден пратеник?

ПО ПРЕГЛАСУВАЊЕТО: ДУИ изгуби еден пратеник?

ДИК: Излезноста над 55 отсто

ДИК: Излезноста над 55 отсто

НАЈЧЕВСКА: Наместо да поддржуваат диктатори Апасиев и компанија требаше да се занимаваат со билатералниот договор за имунитет на американските граѓани

НАЈЧЕВСКА: Наместо да поддржуваат диктатори Апасиев и компанија требаше да се занимаваат со билатералниот договор за имунитет на американските граѓани

ПОБАРА КОНГРЕС: Koвачевски се повлече од лидерската позиција во СДСМ

ПОБАРА КОНГРЕС: Koвачевски се повлече од лидерската позиција во СДСМ

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Дали Романија и Грција ќе го сменат ставот?

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА СРЕБРЕНИЦА: Дали Романија и Грција ќе го сменат ставот?

ДСЗИ: Спорните вработувања на Токсикологија биле само со потпис на директорката Бесија Иљази

ДСЗИ: Спорните вработувања на Токсикологија биле само со потпис на директорката Бесија Иљази