16 Февруари, 2019
0.3503
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Против времето

Објавено во: Стил 07 Ноември, 2018

„Пишувај силно и јасно за она што те боли“ (Ернест Хемингвеј)

Ја започнав оваа колумна со цел да споделам како изгледа кога се бориш сам со себе, поттикната од многу млади девојки, а и момци кои ми се обратија на социјалниве медиуми. Можеби не допрев до мразачите на животни за да ги замолам да престанат да убиваат, можеби не допрев до циниците кои пронаоѓаат зло во секое дело, можеби не успеав да ве натерам да престанете да се прејадувате, препивате, да започнете да се цените и сакате повеќе, да научите да се борите, да уживате во секој можен даден миг овде, дека времето на сите ни е броено.. Но, успеав најсебично на свет, да се преслушувам себе си. И во секој можен следен мој пад, да се читам повторно и повторно, да се потсетам која сум кога сум на две нозе, дотерана, средена и со волја да голтнам планина ако треба.

Секој од нас паѓа, небројно многу. Мора да го имаме и тоа како составен дел од животот, не постои бескрајно добро, не го измислија Пеколот за џабе. Тој баланс на сѐ што е исправно и сѐ што не е, и нашата реакција на сите случувања во секојдневниот живот, нѐ доведуваат таму каде што сме. Има милион и едно мотивационо видео по интернетов, говорници за тоа како успеале и станале од мртвите, слики со натписи како да продолжиш понатаму, но сѐ некако мислам дека никого од нас не го допира тоа.

Целата колумна на Ивана Кнез читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Имав 11 години кога родителите ми загинаа во сообраќајка: Интервју со Душко Георгиевски

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Не сум херој, Господ ми даде сила: Доктор Ридван Бајрами за Женски магазин по трагичната несреќа кај Лескарци

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Татјана Лазаревска: Со чистење по дома ја одржувам линијата

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

Ми го украде тефтерот и го запиша неговиот број: Љубовната приказна на Росана и на Трупче

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

„Бев келнер на 11 години!“: Искрено со Панчо од ДНК

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

Брандо: „Ние сме народ кој краде туѓи работи и животи“

А кој ќе ме научи да балансирам?

А кој ќе ме научи да балансирам?

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

По сите животни премрежја: Благица Павловска проговори за сопругот

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“

Бојан Мицев: „Секое утро патував од Штип за Скопје за да стигнам на настава во средното балетско училиште“